Choroba refluksowa – objawy, przyczyny, leczenie

Choroba refluksowa występuje coraz bardziej powszechnie, ale nadal nie jest wykrywana tak wcześnie, jak być powinna. Powodem są nie tylko często niestandardowe objawy tego schorzenia, ale również lekceważenie początkowych dolegliwości. O czym warto pamiętać, gdy pojawią się takie objawy, jak na przykład pieczenie w klatce piersiowej oraz cofanie się pokarmu do jamy ustnej?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że pełne wyleczenie choroby refluksowej nie jest możliwe. Niemniej w przypadku występowania jej objawów, jak najbardziej należy zgłosić się do lekarza. Właściwie przeprowadzona terapia sprawia, że dolegliwości zmniejszają się lub ustępują przynajmniej na pewien czas. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż leczenie choroby refluksowej zazwyczaj wymaga częściowej lub całkowitej zmiany trybu życia. Wynika to z faktu, że wielu przyczyn choroby refluksowej można uniknąć.

Objawy choroby refluksowej

Objawy choroby refluksowej mogą bezsprzecznie wskazywać na to schorzenie. Należą do nich przede wszystkim dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego - wymioty po jedzeniu, pieczenie w przełyku, uczucie zalegania pokarmu, ból w trakcie posiłku - zwłaszcza podczas przełykania. Takie objawy wskazują na problem w obrębie żołądka i przełyku i choroba może być szybko zdiagnozowana. Jednak nie zawsze nadmierny refluks charakteryzuje się w taki sposób.

Objawy choroby refluksowej mogą być także nieswoiste i wtedy często schorzenie nie jest diagnozowane w pierwszej fazie. Choroba może nie ujawniać się w sposób oczywisty. Opary kwasu żołądkowego mogą podrażniać nie tylko przewód pokarmowy, ale również drogi oddechowe. To może prowadzić do zmiany barwy głosu, chrypy i kaszlu. Bywa, że kwas żołądkowy może doprowadzić nawet do nieinfekcyjnego zapalenia płuc. W przypadku swoistych objawów choroby refluksowej wspomniano o pieczeniu w przełyku - jest to tak zwana zgaga. Ale może się ona objawiać także w inny sposób - bólem w klatce piersiowej. Ze względu na to, że dolegliwości te można pomylić z chorobami serca, konieczne jest wtedy przeprowadzenie większej liczby badan, które wykluczą inne schorzenia.

Leczenie choroby refluksowej

Jeśli zauważy się występowanie objawów z pierwszej lub drugiej grupy, najlepiej udać się do specjalisty. Przy pomocy obecnie dostępnych metod można nie tylko szybko potwierdzić diagnozę, ale również znaleźć jej przyczynę. Środki farmakologiczne podaje się zazwyczaj zaraz po potwierdzeniu choroby refluksowej (o tym więcej tutaj: http://poradnikrefluksowy.pl/). Trzeba jednak pamiętać, że jeśli trwała ona długo, to same tabletki zawierające substancje, które zmniejszają ilość soku żołądkowego, nie wystarczą. Konieczne jest również naprawienie szkód, wywołanych przez działanie kwasu i enzymów trawiennych.

Sama terapia odpowiednimi środkami nie wystarczy, jeśli pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarza odnośnie trybu życia. Najważniejszym punktem w tych zaleceniach jest zazwyczaj spokojne spożywanie posiłków, zmniejszenie porcji pożywienia i zwiększenie częstotliwości jedzenia. Chodzi o to, by cały posiłek mógł zostać szybko strawiony, w ten sposób unika się zalegania pokarmu. Należy również przestrzegać zakazów dotyczących używek i niektórych ostrych przypraw.

One thought on “Choroba refluksowa – objawy, przyczyny, leczenie

  1. Iwonka

    Nic dziwnego. Nasza Katia przez długie miesiące ulewała i wszystko wskazywało na to, że to jest refluks. Ale po tym jak poszliśmy do lekarza, to się okazało, że nie jest to żadna choroba refluksowa, tylko zwykła reakcja wielu dzieci. I rzeczywiście - jak przestaliśmy się przejmować, to refluks szybko się skończył.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 − = 1