Co leczy hipertensjolog?

Hipertensjolog to stosunkowo nowy zawód, który określa lekarza leczącego nadciśnienie. Wydawać by się mogło, że od leczenia tej dolegliwości jest kardiolog, ale niekoniecznie. Kardiolog jest specjalistą zajmującym się chorobami samego serca. W sposób pośredni zajmuje się również nadciśnieniem, jednak okazało się, że pacjentów z nadciśnieniem jest tak wielu, a przyczyny ich choroby tak rozległe i powiązane ze sobą, że konieczny stał się hipertensjolog, którego zatrudnia każda poradnia leczenia nadciśnienia - Gdańsk również posiada takie placówki.

Kiedy leczyć nadciśnienie?

Nadciśnienie to zwiększone ponad normę spoczynkowe ciśnienie krwi. Da się z tym żyć, jednak sam fakt jego istnienia oznacza, że układ krwionośny pracuje ponad swoje siły i szybko może ulec wyeksploatowaniu. Warto się zastanowić, co w naszym przypadku jest przyczyną tej wytężonej pracy układu krążenia.

Zobacz: Kardiolog Gdańsk w Centrum Zdrowia Lifemedica

Nie zawsze przyczyny są tak banalne, jak się to opisuje w literaturze medycznej. Mamy nadciśnienie, to oznacza, że jesteśmy otyli, palimy i pijemy za dużo, mało się ruszamy i doświadczamy zbyt wielu stresów. Dziś coraz częściej z nadciśnieniem borykają się osoby młode i z pozoru zdrowe, silne. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ układ krwionośny jest powiązany ściśle z wieloma innymi układami, reaguje na wiele różnych czynników, więc przyczyn występowania nadciśnienia może być dziesiątki, a nawet setki.

Jak może pomóc specjalista?

Ciśnienie może sobie zmierzyć każdy sam w domu - dostępnymi w wielu sklepach ciśnieniomierzami. Nie musimy nawet umieć mierzyć ciśnienia, są od tego specjalne aparaty cyfrowe, które podają gotowe wyniki. Jeśli regularne pomiary będą wskazywały u nas wartości powyżej książkowych 120/80, oznacza to potrzebę wybrania się do specjalisty.

Kardiolog w GdańskuHipertensjolog ma za zadanie zebrać dokładny wywiad i na jego podstawie oszacować możliwe przyczyny nadciśnienia. Mogą być nimi na przykład przyjmowane leki, których wyeliminować nie można. Nadciśnienie można i trzeba leczyć, w tym celu najlepiej uporządkować swój tryb życia. Trzeba regularnie kłaść się spać i wstawać, spać 8 godzin dziennie, nie pić ani nie palić, unikać kawy, wyeliminować czynniki stresogenne w naszym życiu (raz a dobrze zakończyć sprawy, które nas stresują, na przykład rozwód, sprzedaż domu).

Jeśli przyczyną naszego nadciśnienia są leki, które regularnie zażywamy na inne schorzenia przewlekłe, specjalista we współpracy z lekarzem prowadzącym tę chorobę pomoże dobrać taki zestaw leków, które nie będę powodowały skoków ciśnienia. Na tym właśnie polega praca hipertensjologa - na diagnozowaniu pacjentów, którzy trafiają do poradni leczenia nadciśnienia i doprowadzaniu do ich całkowitego wyleczenia. Na szczęście nadciśnienie tętnicze jest chorobą całkowicie uleczalną - jego wyleczenie zapobiega rozwojowi innych chorób serca, zawałowi czy krwotokom. Przede wszystkim zaś poprawia komfort życia. Pamiętajmy jednak, że prawidłowe leczenie nadciśnienia to nie kwestia leków, lecz dobrej woli pacjenta i słuchania zaleceń lekarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 3 =