Domowe sposoby na ukąszenia

Na świecie jest wiele osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek, czy to podczas wędrówek, czy nad wodą. Niestety, wiele z nich woli z niego zrezygnować z powodu... owadów. Meszki, gzy, komary - to tylko niektóre z owadów, które mogą powodować trudno gojące się i bardzo uciążliwe ukąszenia. Choć istnieje wiele preparatów, które pozwalają radzić sobie z efektami kontaktu z owadami, to jednak dobrze jest znać również domowe sposoby na ukąszenia - często równie skuteczne, szybsze, a przede wszystkim o wiele bardziej naturalne, a co za tym idzie - zdrowsze dla ludzkiego organizmu.

Pomoc lekarska - kiedy jest niezbędna?

Czasami nie da się uniknąć kontaktu z lekarzem. Karetkę bezwzględnie należy wezwać wówczas, gdy ukąszona osoba wie, że jest uczulona na jad danego owada, jak również wówczas, gdy występuje u niej silna reakcja alergiczna utrudniająca oddychanie czy wstrząs anafilaktyczny. Do lekarza warto udać się z ugryzieniem kleszcza - dobrze, aby lekarz go wyjął i wysłał do odpowiednich badań w kierunku boreliozy, co pozwoli szybko wdrożyć leczenie w razie zarażenia człowieka tą chorobą. Niezbędny jest również kontakt z lekarzem w przypadku, gdy ukąszenie nastąpiło w jamie ustnej bądź w jej pobliżu. Obserwować należy dodatkowo dzieci, kobiety w ciąży, ale również osoby starsze i poważnie chore - u nich reakcja może wystąpić z czasem.

Co zrobić po ukąszeniu?

Domowe sposoby na ukąszenie są nadal w cenie: rozkrojona cebula, którą od pokoleń babcie przykładają na ukąszenia pszczół i os świetnie się sprawdza z uwagi na działanie przeciwzapalne. Pozwoli uniknąć opuchlizny oraz swędzenia, co w przypadku dzieci jest bardzo istotne - dorosły jest w stanie bardziej świadomie panować nad swoimi odruchami. Pomocny może być również kompres z papki zrobionej z wody oraz sody oczyszczonej, który należy na kilka minut przyłożyć na ukąszenie. W przypadku każdego z owadów, ale zwłaszcza mrówek, warto zastosować również bardzo zimny kompres czy wręcz przyłożyć lód, aby opanować nieco ból, który wynika z działania jadu na ludzki organizm. Dobrze sprawdzają się również rozmaite, kwaśne okłady, między innymi z soku z cytryny albo samego plasterka cytryny, ale również gotowego Altacetu.

Czego nie robić po ukąszeniu?

Każdy domowy sposób na ukąszenie powinien być poprzedzony umyciem miejsca, w którym nastąpił kontakt z owadem. To usunie resztki jadu. W przypadku pszczół i os należy również usunąć żądło, jeśli takie zostało.

Przydatne może być podanie leków antyalergicznych dostępnych bez recepty, zwłaszcza jeśli świąd jest bardzo nasilony. W innych przypadkach tuż po ugryzieniu warto zaserwować witaminę C w dużej dawce oraz wapno do picia, które zmniejszą odczyn zapalny i reakcję alergiczną.

Zdecydowanie nie należy usuwać wbitych owadów, polewających ich czymkolwiek - dotyczy to zwłaszcza kleszczy, które należy "na sucho" wyciągnąć, delikatnie je wykręcając, bo w innej sytuacji, na skutek szoku spowodowanego np. kontaktem ze spirytusem, mogą wydzielić one toksyny i bakterie boreliozy wprost do krwiobiegu ukąszonego człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

87 − 83 =