HPV objawy

Wirus HPV jest to wirus brodawczaka ludzkiego, który przenoszony jest podczas kontaktów seksualnych. Znanych jest około 120 odmian wirusa HPV, a ponad 40 z nich przekazywanych jest tylko drogą płciową. Dzieli się je na niskoonkogenne, które odpowiedzialne są za powstawanie zmian brodawkowatych narządów rozrodczych, które określane są jako kłykciny kończyste oraz na wysokoonkogenne, które odpowiedzialne są za nowotwory narządów moczowo-płciowych takich jak rak szyjki macicy, odbytu, pochwy czy sromu, a także gardła i języka. Bardzo często objawy wirusa HPV nie są możliwe do zauważenia, gdyż z wielu przypadkach wirus brodawczaka przebiega bezobjawowo i należy wykonać odpowiednie testy HPV.

Wirus HPV – objawy

Wirus brodawczaka ludzkiego objawy daje od kilku tygodni do kilku miesięcy po momencie zakażenia. W chwili, gdy utajona faza choroby przechodzi w jawną, objawy brodawczaka zaczynają być widoczne na pierwszy rzut oka. Na wargach sromowych powstają zmiany skórne, którym towarzyszą upławy o nieprzyjemnym zapachu i niepokojącym wyglądzie, pojawia się również świąd i pieczenie. W przypadku wtórnego zakażenia bądź odbywania stosunków analnych możliwe jest pojawienie się kłykcin także w okolicach odbytu. Wirus HPV występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. O jego objawach przeczytasz więcej na http://dobrywenerolog.pl/hpv/objawy-wirusa-hpv/.

Objawy HPV u mężczyzn

HPV objawy u mężczyzn daje zazwyczaj w dużo łagodniejszej formie niż te, które występują u kobiet. W większej części mają one charakter niskoonkogenny, jednak zdarzają się przypadki, gdy wirus HPV u mężczyzn powoduje raka prącia lub odbytu.
Większa część zarażeń przyjmuje u mężczyzn fazę utajoną i w takiej sytuacji objawy zakażenia HPV są niezauważalne, a wirus samoczynnie znika po upływie około dwóch lat. W sytuacjach, gdy wirus daje o sobie znać w obrębie stóp mogą pojawiać się brodawki i kurzajki, a gdy choroba jest bardziej rozwinięta – w rejonie narządów płciowych i odbytu pojawiają się kłykciny kończyste. Są to wypukłe bądź płaskie brodawki, które najczęściej przyjmują postać guzków o kształcie kalafiora. Występują na mosznie, penisie, w okolicach odbytu bądź cewce moczowej.

Objawy HPV u kobiet

Wirus HPV objawy u kobiet daje w dużo bardziej nasilonej postaci niż ma to miejsce u mężczyzn. Pierwsze objawy pojawiają się, gdy zmiany brodawkowate i kłykciny widoczne są gołym okiem. Pacjentki zaczynają wówczas skarżyć się na symptomy takie jak świąd, pieczenie i ropne upławy. Przyczyną występujących objawów nie jest sam wirus HPV, a równoległe zakażenia bakteryjne i grzybicze, które występują w tym samym czasie. W przypadku zmian rakowych, które wywołane są przez brodawczaka obserwuje się również nieprawidłowości w krwawieniach.

Nadżerka a wirus HPV

Nadżerki w obrębie pochwy są powikłaniami wynikającymi z zarażenia wirusem HPV. Ze względu na równolegle występujące zakażenia bakteryjne i grzybicze może dochodzić do zmian w nabłonku, które są przyczyną powstawania nadżerki.

Zakażenie wirusem HPV może również obejmować inne partie ciała jak na przykład jamę ustną. Poniżej opisane zostały objawy hpv w jamie ustnej.
Brodawczak błony śluzowej jamy ustnej zwykle przybiera łagodną postać. Najczęściej są to małe białe lub jasnoróżowe grudki, które znajdują się na powierzchni błony śluzowej i występują pojedynczo. Te grudkowo-guzkowe twory wyrastają ponad poziom zdrowej błony śluzowej i zwykle przybierają formę małych wypukłych guzków bądź kalafiorowatych wyrośli. Brodawczak powierzchnię zazwyczaj ma pofałdowaną bądź karbowaną, jednak zdarzają się przypadki, iż powierzchnia ich jest gładka bądź ma palczaste wypustki. Najczęściej usytuowane są na języku, podniebieniu, języczku oraz błonie śluzowej warg.

Objawy HPV w gardle

Brodawczak w gardle objawy swoje zaczyna od bólu gardła. Ponadto osoba zarażona może mieć uczucie ciała obcego w gardle, trudności w połykaniu, kaszel czy też może dochodzić do dławienia się pokarmem. Brodawczak objawy może dawać również w innych, nietypowych miejscach jak np. na migdałach czy w zatokach bądź zaatakować krtań. W tym przypadku chory uskarża się na przewleką chrypkę i może dochodzić do zmiany głosu.

Objawy HPV - po jakim czasie?

Objawy zakażenia HPV pojawiają się w różnym przedziale czasowym. Wykwit kłykcin może trwać od 6 tygodni do nawet 8 miesięcy od chwili zarażenia. Do chwili wystąpienia pierwszych symptomów pozostaje on w fazie utajonej, jednak nie oznacza to, iż osoba chora nie zaraża. Dlatego też tak istotne jest, aby nie lekceważyć jakichkolwiek objawów ze strony układu rozrodczego czy moczowego i wykonywać regularne badania oraz testy.

9 thoughts on “HPV objawy

 1. Wercia

  Jakie to dziwne że gardło może być też przez to chore. Teraz już wszystko jasne skoro to się w błonach śluzowych rozwija i wgl.
  Teraz będę się trzymać z dala wszytskich osób które mają problemy z gardłem. Żebym tylko w paranoję nie popadła ;O

  Reply
 2. Talarek

  Te testy to super sprawa.
  Mega szybko są wyniki i wszystko rozpisane a nie tylko neg/poz.
  Warto zamówić z tej stronki drwenerolog.pl

  Reply
 3. Mańka

  Przeczytałam do połowy i już nie mogłam dalej bo wiem że będę niedługo miała obsesję ale wydaje mi się że dobrze ż episzecie tak dokładnie o tym wszystkim to może ludzi sprowokuje do leczenia i do rozwagi

  Reply
 4. ella

  "Znanych jest około 120 odmian wirusa HPV, a ponad 40 z nich przekazywanych jest tylko drogą płciową."
  ciekawe ile nieznanych.. :O

  Reply
 5. Krystian

  Aż mnie wszystko boli jak to przeczytałem.
  Jakie to jest niebezpieczne. Nie tylko że dla narządów płciowych ale że można zarazić partnera/partnerkę a się nawet nie wie o tym że się jest chorym.

  Reply
 6. grudniowa

  Super dużo szczegółów które mi były potrzebne do pracy semestralnej wielkie dzięki za ten artykuł

  Reply
 7. Bala

  Ale to ja nie rozumiem - to jak się ma nadżerkę to jest przez ten wirus właśnie? Bo wiem że moja babcia miała ale nie wiem nic żeby miała wirusa....

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 10 = 18