Jak rozpoznać łupież pstry?

Łupież pstry to uciążliwa dolegliwość, która pojawia się najczęściej w okolicach lata, a więc wówczas kiedy panują wysokie temperatury sprzyjające wzmożonej potliwości. Problem ten dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn w różnym wieku i bardzo często stanowi ogromne źródło kompleksów, odbierając chorym pewność siebie.

Łupież pstry - przyczyny choroby

Łupież pstry wywoływany jest przez grzyby- drożdżaki, które przekształcają się w formy chorobotwórcze. Na skórze zaczynają pojawiać się jasne plamy, które nieleczone zaczynają się rozprzestrzeniać tworząc zbiorowiska łączących się ze sobą, nieestetycznych placków. Miejsca te są bardzo wrażliwe na ekspozycję słoneczną, a także chemiczne kosmetyki oraz promieniowanie ultrafioletowe. Łupież pstry po kontakcie z tymi czynnikami zaczyna się rozprzestrzeniać i może objąć swoim zasięgiem nawet twarz chorego.

Łupież pstry - jak można się nim zarazić?

Pityver kosmetyki na łupież pstryŁupież pstry jest chorobą zaraźliwą. Wystarczy styczność z akcesoriami, których wcześniej używała osoba chorująca na łupież pstry. Łupież przenosi się więc między innymi na grzebieniach i szczotkach, ręcznikach, prostownicach do włosów, czy lokówkach. Często dochodzi również do zakażenia podczas korzystania z miejsc publicznych takich jak:

  • salony fryzjerskie -  gdy korzysta się z przyrządów, którymi czesana była osoba cierpiąca na łupież pstry, a które nie zostały później odpowiednio zdezynfekowane,
  • sauny - gdzie często kładziemy się lub siadamy na siedziskach, z których wcześniej mogły korzystać osoby z tym schorzeniem,
  • baseny - gdy chodzimy po posadzce bosymi stopami, lub korzystamy z ręczników, czy szlafroków, których wcześniej używała osoba zmagająca się z łupieżem pstrym.
  • siłownie - gdy korzysta się ze sprzętów, bez zabezpieczenia ich ręcznikiem.

Miejsc, w których możemy zarazić się tą chorobą jest więc bardzo wiele. Ryzyko zachorowania wzrasta jeśli latem zakładamy poliestrowe ubrania sprzyjające wydzielaniu potu. Warto więc korzystać z miejsc sprawdzonych, w których odpowiednio dba się o czystość. Należy również korzystać wyłącznie z własnych akcesoriów osobistych i nie pożyczać od innych nakryć głowy. W przypadku zarażenia się łupieżem pstrym warto skorzystać z leków i kosmetyków np. Pityver.

Łupież pstry - miejsca występowania

Łupież pstryŁupież pstry najczęściej pojawia się na klatce piersiowej, plecach oraz ramionach. Przy niewłaściwej pielęgnacji lub stosowaniu kosmetyków zawierających mnóstwo chemicznych dodatków, zaczyna się rozprzestrzeniać. Wówczas łupież pstry, który dotychczas występował w postaci niewielkich zmian skórnych, z czasem zaczyna się nasilać. Białe plamy bardzo często łuszczą się, pozostawiając widoczne ślady na ubraniach, ponieważ łuszcząca się twarda warstwa, zaczyna się "zsypywać". Jest to bardzo nieestetyczna dolegliwość, dlatego łupież pstry często staje się poważnym źródłem kompleksów. Jednak jeszcze bardziej widocznym problemem, niż placki w miejscach, które można zasłonić ubraniem, jest łupież pstry na twarzy. Tą dolegliwość znaczniej trudniej ukryć i problem widoczny jest na pierwszy rzut oka. Najczęściej pojawia się w okolicy brwi rozprzestrzeniając się w inne miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 + = 18