Jakie są przyczyny zachorowania na zespół cieśni nadgarstka?

Obecnie prawie każda praca biurowa wiąże się z używaniem komputera. Komputery są nam niemalże niezbędne, ponieważ umożliwiają szybki dostęp do potrzebnych nam informacji, jednakże długotrwała praca przed ekranem monitora nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Chyba prawie każdy słyszał o tym, że praca przy komputerze może być przyczyną zachorowania na zespół suchego oka, czy też może pośrednio wpływać na powstawanie zmian degeneracyjnych w obrębie kręgosłupa, szczególnie jeśli osoba ją wykonująca siedzi w nieprawidłowej, szkodliwej dla kręgosłupa pozycji, z głową wysuniętą do przodu i zaokrąglonymi plecami. Jednakże coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że praca przy komputerze może negatywnie wpływać na stawy nadgarstkowe, a nawet być przyczyną zachorowania na zespół cieśni nadgarstka.

Podczas pisania na komputerze nasze dłonie wyginają się w nienaturalny sposób. Wpływa to na długotrwałe podrażnianie nerwu pośrodkowego. Głównym objawem zespołu cieśni nadgarstka jest długotrwały ból. Poza tym pacjentowi może dokuczać również mrowienie, a także drętwienie dłoni. W takim przypadku lekarz ortopeda czy reumatolog może stwierdzić, czy pacjent cierpi na zespół cieśni nadgarstka. W tym celu wykonuje się test Tinela, który polega na opukiwaniu nadgarstka przez lekarza. Jeśli palce ręki zaczną drętwieć, oznacza to, że podrażniony został nerw pośrodkowy, a pacjent cierpi na zespół cieśni nadgarstka. W razie jakichkolwiek wątpliwości specjalista może skierować pacjenta na elektromiografię, czyli badanie pozwalające ocenić szybkość przewodzenia nerwu pośrodkowego.

Na zachorowanie na zespół cieśni nadgarstka są szczególnie narażone osoby w średnim wieku. Częściej zapadają na niego kobiety. Mimo tego, że choroba rozwija się najczęściej w wyniku wieloletnich nieprawidłowych nawyków związanych, chociażby, z pracą na komputerze, to jednak objawy bólowe pojawiają się zwykle, dopiero gdy schorzenie jest już całkiem zaawansowane. Kanał cieśni nadgarstka stopniowo zmniejsza swoją przestrzeń, co w coraz to większym stopniu wpływa na podrażnianie nerwu pośrodkowego. W stanie ostrym ból może być tak silny, że zacznie uniemożliwiać wykonywanie nawet najprostszych czynności jak na przykład podniesienie filiżanki z herbatą. W takim wypadku może okazać się, że konieczna jest operacja. Dlatego, jeśli podejrzewamy u siebie zespół cieśni nadgarstka to poradnia reumatologiczna lub ortopedyczna to miejsce, do którego powinniśmy się udać w celu odbycia konsultacji z lekarzem specjalistą.

Sprawdź czym zajmuje się poradnia reumatologiczna: http://lifemedica.pl/poradnie/poradnia-reumatologiczna/

Należy również pamiętać, że zespół cieśni nadgarstka może wywołać niedobór witamin z grupy B, takich jak witamina B6 oraz B12, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Zatem, aby uniknąć ich niedoborów i jednocześnie uchronić się przed możliwością zapadnięcia na zespół cieśni nadgarstka oraz inne schorzenie, należy spożywać banany, szpinak, brokuły, pieczywo pełnoziarniste oraz ryby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 1