Jęczmień – jak zapobiegać i leczyć

Wiele osób w swoim życiu doświadczyło infekcji okolic oka, która objawiała się zaczerwienieniem, pojawiającym się na brzegu powieki. W ten sposób mogą objawiać się różne schorzenia, jednak najczęściej jest to właśnie jęczmień. W jaki sposób można zapobiec wystąpieniu tej choroby i co można zrobić, jeśli już się pojawi?

Jęczmień zazwyczaj pojawia się na górnej powiece, po jej zewnętrznej lub wewnętrznej stronie. Zwykle przy pojawieniu się tego typu zmiany można zauważyć charakterystyczne dolegliwości, takie jak ból czy swędzenie. Jeśli takich objawów nie ma, wskazuje to na inne schorzenie, nazywane gradówką.

Informacje więcej: http://jeczmiennaoku.pl

Czym jest jęczmień oka

Jęczmień to zaczerwienione wybrzuszenie, które jest wypełnione ropą. W przypadku gdy pojawia się po zewnętrznej stronie powieki, bardzo łatwo jest je zauważyć. W sytuacji, gdy zmiana pojawi się po wewnętrznej stronie, zazwyczaj ma ona postać niewielkiego zaczerwienienia. Oprócz bólu i swędzenia, charakterystycznym objawem w przypadku tej choroby jest również światłowstręt.

Jak zapobiegać jęczmieniowi na oku

Zapobieganie takiemu schorzeniu, jak jęczmień oka polega przede wszystkim na zachowaniu higieny. Dobrze jest często myć ręce i nie dotykać dłońmi oczu. Uważać należy także na wszelkiego rodzaju podrażnienia, wywołane między innymi pyłem lub stosowaniem niewłaściwych kosmetyków. To one są często powodem wniknięcia bakterii. Niebezpieczne są zwłaszcza przeterminowane tusze do rzęs, które po otwarciu powinny być przechowywane maksymalnie przez trzy miesiące. Bakterie gronkowca, które często są powodem jęczmienia, mogą być zaraźliwe. Używanie wspólnego tuszu do rzęs jest bardzo ryzykowne, nawet jeśli produkt jest nowy.

Domowe sposoby na jęczmień w oku

Jęczmień w oku zazwyczaj jest leczony domowymi sposobami. Zarówno w przypadku pojawienia się zmiany na zewnętrznej, jak i po wewnętrznej części powieki, objawy tego schorzenia mijają po kilku dniach. Najczęściej polecanym domowym sposobem leczenia tego typu infekcji są ciepłe lub gorące kompresy. Na takiej zasadzie działa słynne przykładanie złotej obrączki lub ugotowanego jajka. Znacznie lepiej jest jednak używać do tego celu sterylnych gazików.

Oprócz gazików, namoczonych w bardzo ciepłej wodzie, można stosować w tym celu również napary ziołowe. Jęczmień na oku powinien wygoić się szybciej pod wpływem odwaru z pietruszki, natomiast ból zmniejszy się przy wykorzystaniu kompresu zamoczonego w naparze świetlika. W przypadku infekcji oczu obecnie nie zaleca się stosowania rumianku. Jeśli osoba cierpiąca na to schorzenie źle reaguje na ziołowe napary, powinna zastosować kompresy na bazie samej wody.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza? Jęczmień zazwyczaj pęka sam w ciągu kilku dni, a poprawę można zauważyć już po dwóch dniach domowego leczenia. Jeśli jednak tak się nie stanie, a zmiana jest dość duża lub pojawiło się kilka nowych jęczmieni, niezbędna jest wizyta u lekarza okulisty. Jęczmień najczęściej leczy się poprzez zastosowanie terapii antybiotykami, dopasowanymi do rodzaju drobnoustroju, powodującego objawy choroby. Takie leczenie jest również wskazane w przypadku, gdy nowy ropień pojawia się szybko po zagojeniu się poprzedniego.

2 thoughts on “Jęczmień – jak zapobiegać i leczyć

  1. trawnik

    Znam dwóch lekarzy, to pewnie nie jest wiele, ale obaj mówią dokładnie to samo w zakresie jęczmienia na oku. Niby oficjalnie heheszki i w ogóle nie wiadomo o co kaman, ale po cichu przyznają, że najlepiej pocierać jęczmień złotą obrączką i efekt będzie murowany.

    Reply
  2. Izka

    A co się dziwisz, dla nich to by była śmierć zawodowa, gdyby przyznali, że jęczmień na oku trzeba pocierać złotą obrączką i dzięki temu zniknie. Co z tego, że działa i jest to najlepsza metoda, jak się potem okazuje, że nie ma badań naukowych i oficjalnie wspierać nie można.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

25 − 15 =