Kolka jelitowa – przyczyny i objawy

Każda z kolek jest bardzo nieprzyjemna i dokuczliwa. Czy to kolka nerkowa, kolka jelitowa czy kolka wątrobowa, niosą ze sobą ogromny ból i cierpienie.

Kolka jelitowa to nic innego, jak napadowy, bardzo silny ból wywołany skurczem mięśniówki jelit. Zazwyczaj ból ustępuje samoistnie po przyjęciu na przykład dogodnej pozycji, najczęściej polegającej na przyciągnięciu do brzucha podkurczonych nóg, wykonaniu masażu powłok brzusznych okrężnymi ruchami lub po zażyciu leku zawierającego symetykon.

Kolka jelitowa to dość częsta przypadłość, która może dotknąć osoby w każdym wieku, jednak najczęściej dotyczy ona noworodków oraz młodszych niemowląt do ukończenia 4. miesiąca życia. Spowodowana jest ona niedojrzałością zarówno układu pokarmowego, jak i nerwowego.

Najczęstsze objawy kolki jelitowej

Charakterystyczną oznaką jest silny ból o znamionach skurczu lub kłucia, któremu towarzyszy uczucie rozpierania w jelitach. Niejednokrotnie występuje problem z lokalizacją bólu ze względu na jego zmienność, ponieważ skurcze przemieszczają się na kolejne odcinki jelita. Ponadto, objawami współistniejącymi przy kolce jelitowej są:

- nudności,

- wzdęcia,

- nadmierne wydzielanie gazów.

U malutkich dzieci dodatkowo pojawia się uczucie niepokoju, silny płacz i krzyk, podkurczanie nóżek, prężenie całego ciała, zaciskanie rączek w piąstki, grymas i zaczerwienienie twarzy. Dziecko w żaden sposób nie daje się uspokoić, bardzo przy tym cierpiąc. Kolki u tak małych dzieci (także kolki nerkowe) mogą trwać nawet do kilku godzin, ustępują po wypróżnieniu bądź oddaniu dużej ilości gazów.

Przyczyny powstawania kolki jelitowej

Kolka jelitowa to efekt skurczu mięśniówki jelit. W czasie rozdęcia ściany jelita przez nagromadzone gazy, odpowiedzią ze strony mięśni gładkich jest właśnie bolesny i nagły skurcz. Kolejną, dość istotną przyczyną, jest zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Dochodzi wówczas do naciągnięcia blaszki otrzewnej, do której przymocowane są jelita.

Do innych ważnych przyczyn powstawania kolki jelitowej należą:

- nadmierne spożywanie ciężkostrawnych i wzdymających potraw (produkty mączne, smażone i tłuste dania, rośliny strączkowe, napoje gazowane),

- połykanie dużej ilości powietrza w trakcie jedzenia (pośpiech, jedzenie w stresie, łapczywe połykanie, popijanie i rozmawianie w trakcie jedzenia),

- uporczywe zaparcia,

- ciało obce zalegające w przewodzie pokarmowym,

- nietolerancja pokarmowa (na przykład laktozy),

- alergia pokarmowa,

- refluks żołądkowo – przełykowy,

- zespół jelita drażliwego,

- niedrożność jelita lub jego choroba ( na przykład wrzodziejące zapalenie lub uchyłkowatość ).

Dodatkowo u noworodków i niemowląt przyczyniać może się niewłaściwa technika karmienia lub niedogodna dla dziecka atmosfera lub hałas, dzięki czemu maluch staje się niespokojny i płaczliwy, a w konsekwencji połyka większe ilości powietrza.

Znaczącą ulgę przy kolce jelitowej może przynieść delikatny masaż, ciepły kompres, a także napar ziołowy, zwłaszcza z kopru włoskiego, który ma działanie przeciwskurczowe, przeciwzapalne i lekko rozwalniające.

2 thoughts on “Kolka jelitowa – przyczyny i objawy

  1. Ala

    Objawy kolki zna chyba każdy, gorzej z leczeniem. Bo właściwie można tylko uśmierzyć ból, a z prawdziwym wyleczeniem nie ma to wiele wspólnego. Dlatego właśnie kolka jest tak uciążliwa - jak już miałeś jeden raz to praktycznie jest pewne, że będzie kolejny. I nie liczcie na to, że nie wróci.

    Reply
  2. zła

    Nie bierz żadnych leków przeciwbólowych na kolkę, bo kompletnie to nic nie daje. To już znacznie lepiej jest to olać i przecierpieć. A już jak jest kolka u dziecka to naprawdę można sobie darować, bo co nie zrobisz, to nie działa. Tylko tulić można i się modlić, żeby szybciej przeszło.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

70 − 67 =