Kwas hialuronowy – wypełnianie doliny łez i nie tylko

Zmarszczki to pojawiające się wraz z wiekiem deformacje skóry, które można zauważyć już po 25. roku życia. W pierwszych etapach pojawiają się głównie zmarszczki mimiczne, z kolei w latach późniejszych zmarszczki są efektem niedoboru kwasu hialuronowego.

Ten kwas, naturalnie występujący w naszej skórze, jest coraz częściej stosowanym i bardzo uniwersalnym wypełniaczem. Odpowiada on za wiązanie cząsteczek wody w skórze, zwiększa sprężystość i gładkość. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym to bardzo popularna metoda walki ze zmarszczkami.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy wytwarzany jest w ludzkiej skórze przez fibroblasty, które są głównym budulcem naszej skóry. Kwas hialuronowy odpowiada za stymulację produkcji włókien kolagenowych oraz ochronę skóry przed działaniem wolnych rodników. Nic dziwnego, że wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym jest tak obecnie tak popularne – jest to nic innego jak uzupełnienie niedoboru naturalnego składnika. Kwas hialuronowy na zmarszczki często wykorzystuje się jako wypełnienie doliny łez oraz bruzd nosowo-wargowych. Należy jednak pamiętać, że każdy jak każdy zabieg dermatologiczny, wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym to ingerencja w skórę pacjenta, która powinna być skonsultowana i przeprowadzona pod nadzorem dobrego dermatologa. Jeżeli interesuje cię to, możesz sprawdzić https://clinicacosmetologica.pl/zabieg/kwas-hialuronowy/.

Zabieg wypełnienia doliny łez i bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym
Zarówno wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym, jak i wypełnianie bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym to zabiegi bezpieczne i przeprowadzane bardzo często. Niemniej jednak należy zdawać sobie sprawę z przeciwwskazań, zaleceń oraz tego w jaki sposób przebiegają tego typu zabiegi.

Przeciwwskazania

Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym jest zabiegiem bezpiecznym jeżeli spełnimy kilka podstawowych warunków. Do przeciwwskazań należą:

 • wiek poniżej 18 lat
 • choroba autoimmunologiczna w wywiadzie
 • obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami
 • ciąża
 • nadwrażliwość na kwas hialuronowy
 • skłonność do tworzenia przerośniętych blizn
 • przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.

Przed zabiegiem

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym, zarówno tych w dolinie łez, jak i bruzd nosowo-wargowych wymusza na pacjentach pewne przygotowania. Przez 7 dni przed zabiegiem należy unikać przyjmowania leków, które mogłyby zmniejszyć krzepliwość krwi. Należy również unikać aspiryny, witaminy C i niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
W dniu zabiegu należy unikać saun, łaźni parowych, solarium oraz intensywnego wysiłku i wahań termicznych otoczenia.

Przebieg zabiegu

Wypełnienie zmarszczek doliny łez kwasem hialuronowym polega na wstrzykiwaniu do skóry preparatu z kwasu hialuronowego w miejsce gdzie w dolinie łez tworzy się linijne zagłębienie. Wstrzyknięcie wykonywane jest za pomocą igły (kilka nakłuć skóry) lub też wykorzystując technikę kaniuli, czyli wstrzyknięcia preparatu z jednego wkłucia przy użyciu specjalnej rurki. Zazwyczaj podaje się od 0.2ml do 0.5ml preparatu na każdą dolinę.
Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym to także zabieg, który można przeprowadzić w obrębie bruzd nosowo-wargowych. W tym celu wykorzystuje się metody tunelowe, punktowe lub punktowo-liniowe. Metoda tunelowa polega na nakłuwaniu rozciągniętej zmarszczki na jej końcach i tunelowaniu ich techniką liniową. W przypadku metody punktowej depozyty kwasu umieszcza się wzdłuż zmarszczek, a nakłuć jest zdecydowanie więcej.
Oba zabiegi powinny zakończyć się masażem twarzy w celu lepszego rozprowadzenia kwasu hialuronowego oraz schłodzeniem skóry twarzy. Jak widać wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym to zabieg nieskomplikowany i niegroźny.

Zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po wykonanym zabiegu  należy dbać o partie skóry, które zostały poddane zabiegowi. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • unikanie makijażu przez 12 godzin od zabiegu
 • unikanie nadmiernej mimiki przez 48 godzin od zabiegu
 • unikanie forsownych ćwiczeń i pływania przez 3 dni od zabiegu
 • unikanie wahań temperatury otoczenia do 2 tygodni od zabiegu
 • unikanie laseroterapii do 4 tygodni od zabiegu.

W przypadku jakichkolwiek problemów, wątpliwości, czy też wystąpienia niepożądanych objawów niepożądanych po zabiegu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzał zabieg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 42 = 43