Liszaj twardzinowy

Liszaj twardzinowy jest jednostką kliniczna zaliczana do chorób dermatologicznych. Ponieważ zmiany skórne pojawiają się jednak na narządach płciowych to leczeniem tego schorzenia najczęściej zajmują się ginekolodzy oraz wenerolodzy.

Liszaj twardzinowy u kobiet

Liszaj twardzinowy nawet dziesięć razy częściej pojawia się u kobiet aniżeli u mężczyzn. Zmiany występują na łechtaczce, pochwie, sromie, cewce moczowej i odbycie. Może dojść również do przerzutów choroby i wtedy wykwity występować mogą także na ramionach, szyi, plecach, klatce piersiowej czy w jamie ustnej. Mówi się na niego również marskość sromu.

Liszaj twardzinowy jest chorobą niezwykle krępującą. Najczęściej pacjentki zwracają się do lekarza, kiedy schorzenie osiąga już stadium zaawansowane. Sama diagnoza przyczyn jej powstania jest także utrudniona bowiem specjaliście ciężko jest zrealizować szczegółowy wywiad z chorą.

Liszaj twardzinowy to choroba krępująca – zmiany skórne pojawiają się w postaci perłowych plam i krostek. Z czasem te przeobrażają się w owrzodzenia, które mają tendencję do pękania a nawet krwawienia. To wtedy pacjentka odczuwa silny ból, świąd i pieczenie i właśnie te dolegliwości uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie.

Najczęściej leczenie liszaja twardzinowego jest skuteczne natomiast przebiega w długim okresie, zwykle kuracja trwa nawet kilka miesięcy. W leczeniu wykorzystuje się antybiotyki doustne oraz maści steroidowe, które mają działać przeciwświądowo i przeciwzapalnie.

Trzeba pamiętać, że bagatelizowanie choroby bądź jej nieodpowiednie leczenie może przyczynić się do powstania licznych powikłań. To nie tylko przenoszenie choroby na inne części ciała, ale również przykre dolegliwości w obrębie narządów płciowych. Przede wszystkim w wyniku bolesnych owrzodzeń niemożliwym wręcz staje się odbywanie stosunków seksualnych, ból utrudnia wręcz normalne funkcjonowanie, chodzenie. W wyniku otarć tworzą się rany, które przeistaczają się w głębokie blizny – nierzadko blizny te należy usuwać poprzez zabiegi chirurgiczne.

Liszaj twardzinowy u mężczyzn

Liszaj twardzinowy u mężczyzn występuje stosunkowo rzadko. Zmiany skórne pojawiają się najczęściej na napletku, żołędziu, prąciu i cewce moczowej. Plamy i owrzodzenia są nierzadko na tyle duże, że pacjent może wymagać obrzezania. Jeśli liszaj pojawi się na cewce moczowej, bardzo często utrudnia prawidłowe oddawanie moczu. Mężczyźni, którzy borykają się z tego rodzaju schorzeniem unikają aktywności seksualnej.

Leczenie jest praktycznie takie samo jak w przypadku kobiet. Mężczyźni także stosują antybiotykoterapię i doraźne maści do stosowania miejscowego. Kuracja trwa kilka miesięcy.

Warto również zaznaczyć, że liszaj twardzinowy może pojawić się także u dzieci. U chłopców przebiega podobnie jak u mężczyzn, u dziewczynek tak jak u kobiet. Leczenie jest podobne.

Nie pociesza fakt, że do tej pory nie wykryto jednoznacznej przyczyny powstania schorzenia. Wiadomo na pewno, że liszaj twardzinowy nie jest zaraźliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

47 − 46 =