Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe to uwarunkowana genetycznie choroba dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Powoduje ono utratę włosów wywołaną miniaturyzacją mieszków włosowych nadmiernie reagujących na podwyższony poziom tzw. "męskich hormonów" - androgenów - we krwi. Rozregulowują one proces rośnięcia włosów, które na skutek skróconego etapu wzrostu stają się zbyt delikatne, cienkie i krótsze. Szybciej wypadają i są później zastępowane nowymi.

Powody łysienia androgenowego

Na łysienie androgenowe mogą cierpieć kobiety i mężczyźni. U kobiet przyczyną może być hiperandrogenizm powodowany m.in. przez zespół Cushinga, zespół policystycznych jajników, guzy nadnerczy i jajników lub stosowanie leków antykoncepcyjnych zawierających syntetyczne progesterony i leków z androgenami. Choroba pojawia się także w przypadku problemów z tarczycą, anemii lub innych przewlekłych schorzeń. Ocenia się, że może cierpieć na nią od 10 do 60 procent kobiet. Łysienie zaczyna się u nich najczęściej na czubku głowy, gdzie włosy stają się rzadsze, aż do prześwitywania skóry na głowie. Rzadko dochodzi natomiast do pełnej utraty włosów.

U mężczyzn łysienie androgenowe także związane jest z problemami hormonalnymi oraz uwarunkowane genetycznie. Za częstą przyczynę łysienia uważa się także prowadzenie niezdrowego trybu życia, na przykład palenie papierosów. Łysienie rozpoczyna się u mężczyzn najczęściej od skroni, prowadząc do powstawania zakoli, a z czasem, do pozostawienia jedynie pasa włosów po bokach i z tyłu głowy.

Leczenie łysienia androgenowego

Aby rozpocząć skuteczne leczenie łysienia androgenowego, należy przede wszystkim skonsultować się z dermatologiem - trychologiem - specjalizującym się w analizowaniu, diagnostyce i leczeniu chorób skory głowy. Przy diagnozowaniu kobiet cierpiących na łysienie androgenowe bierze on pod uwagę bardzo szeroki wachlarz aspektów: od gospodarki hormonalnej, regularność miesiączkowania, palenie papierosów po stosowane leki antykoncepcyjne. Leczenie polega na podawaniu leków miejscowo lub doustnie oraz stosowanie wszelkiego rodzaju preparatów wzmacniających włosy, chociażby odżywczego serum regenerującego. Jednym ze skutecznych leków jest minoksidyl stosowany jako lek dla osób chorych na nadciśnienie tętnicze. Niestety, efekt odrastania włosów pojawia się tylko w okresie jego stosowania. Po odstawieniu leku objawy wracają.

Zobacz też: http://portaldermatologiczny.pl

Diagnoza w przypadku mężczyzn jest dużo prostsza. Na ogół przeprowadzany jest wywiad lekarski dotyczący dotychczasowego przebiegu choroby, stosowanym do tej pory leczeniu i występowaniu podobnych przypadków w rodzinie. Drugi etap badania to ocena stanu włosów i towarzyszących często łysieniu innych objawów: trądzika, łojotoku lub hirsutyzmu, które wskazują na wysokie stężenie androgenów we krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

86 − 83 =