Podstawowe informacje o koślawości kolan

Koślawość kolan jest ciężkim schorzeniem, które często pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, czasami jest to wada wrodzona. Polega ona na tym, że kolana układają się na kształt litery X, a odległość między kostkami wynosi co najmniej pięć centymetrów. Schorzenie wykryte odpowiednio wcześnie daje szerokie pole dla stosownego leczenia, dzięki czemu możliwe jest jego wyleczenie bez interwencji chirurgicznej.
Najczęstszym objawem koślawych kolan jest specyficzny, chwiejny chód. Warto zmierzyć odległość między kostkami - alarmująca powinna być już ta wynosząca cztery centymetry. Mierzy ją się w momencie, gdy dana osoba stanie na baczność. Jeżeli występują niepokojące objawy, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Ortopeda może zlecić badania, takie jak USG kolana czy RTG w celu sprawdzenia, czy wada istotnie występuje. Poznamy również stopień zaawansowania schorzenia, dzięki czemu będziemy mogli wybrać odpowiedni typ leczenia.
Przyczyny koślawości kolan są różne. Jak już wspomniano, może to być wada wrodzona - zbieganie się kolan na kształt litery X można zaobserwować niekiedy nawet u niemowlaków. Najczęściej problem obejmuje jednak dzieci w wieku przedszkolnym i występuje niejednokrotnie z płaskostopiem. Ważne jest odpowiednio szybkie skorygowanie tej wady, ponieważ jej rozwój może zmniejszyć szanse na wyleczenie bez konieczności zabiegu chirurgicznego.

Dobry ortopeda w Gdańsku? Sprawdź http://lifemedica.pl/specjalizacje/ortopedia/ - Ortopedia w Centrum Zdrowia Lifemedica Gdańsk

Częstą przyczyną powstania takiego schorzenia jest również niedobór mikroelementów, takich jak witamina D i wapń. Słabe kości są podatne nie tylko na koślawość, ale również na inne choroby, takie jak krzywica. Stąd zaleca się ustalenie diety bogatej w niezbędne dla prawidłowego rozwoju witaminy i mikroelementy. Omawianej wadzie sprzyja również zwyrodnienie stawu kolanowego. Nierzadko powodem jest również zbyt szybkie rośnięcie dziecka - kości są wtedy mało wytrzymałe, co zwiększa ryzyko defektu.

W leczeniu niezaawansowanej koślawości kolan stosuje się odpowiednie ćwiczenia korekcyjne. Ich intensywność należy dostosować do możliwości chorego oraz przypadku, z jakim mamy do czynienia. Dobre rezultaty dają przysiady oraz spychanie kolan w dół. Wszystkiemu powinna towarzyszyć odpowiednia dieta. Jeżeli rezultaty nie są zadowalające, konieczne może okazać się umieszczenie kończyn dolnych w szynach ortopedycznych. Jeżeli przypadek jest zaawansowany i nie rokuje zbyt wielkimi nadziejami na poprawę, należy przeprowadzić operację. Polega ona na przecięciu kości, ustawieniu ich w poprawnej pozycji oraz czasowe zespolenie ich za pomocą drutów bądź blach.

2 thoughts on “Podstawowe informacje o koślawości kolan

 1. Jendzaj

  Przede wszystkim nie można panikować, bo nie zawsze lekko krzywe nogi to od razu koślawość kolan. Lepiej nie zwracać na to uwagi w ten sposób, a brać pod uwagę też to, że każdy człowiek może inaczej się rozwijać i nie zawsze jest tak, że wszyscy będą idealni i już trzeba biec do chirurga pod skalpel.

  Reply
  1. Staszek z Alcatraz

   To, że każdy się inaczej rozwija, nie zwalania nas z tego, że należy zwracać uwagę na wady rozwojowe, zwłaszcza u dzieci. A koślawość kolan jest taką wadą, którą stosunkowo łatwo można zdiagnozować. Lepiej nie lekceważyć takich sygnałów, bo może okazać się, że potem już tylko operacyjnie można zmieniać kształt, który i tak nie będzie już idealny.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 9 = 1