Powiększone węzły chłonne u dziecka

W pierwszych latach życia dziecka jest ono dokładnie obserwowane przez rodziców. Każda nieprawidłowość w zakresie stanu zdrowia dziecka powinna być jak najszybciej konsultowana z lekarzem. Organizm dziecka nie jest bowiem jeszcze bardzo często uodporniony na szereg chorób i trzeba go wspomagać. Wśród symptomów schorzeń u dziecka znajduje się m.in. powiększenie węzłów chłonnych.

Jak rozpoznać powiększenie węzłów chłonnych u dziecka?

Powiększone węzły chłonne u dziecka można rozpoznać po bardzo charakterystycznych grudkach, wyczuwalnych pod palcami. Jeśli chodzi o powiększone węzły chłonne szyi, można się z nimi spotkać na potylicy, po bokach szyi i za uszami. Oprócz tego można się spotkać także z takim zjawiskiem, jak powiększone węzły chłonne pod pachami oraz powiększone węzły chłonne pod żuchwą.

Co sprzyja powiększeniu się węzłów chłonnych u dzieci?

Powiększone węzły chłonne szyjne i pod pachami pojawiają się u dzieci bardzo często w przypadku innych chorób i dolegliwości. Towarzyszą one m.in. bólom gardła i brzucha oraz gorączce. W ten sposób organizm reaguje na ataki ze strony różnego rodzaju bakterii i wirusów.

Jakie są przyczyny powiększenia węzłów chłonnych u dziecka?

W większości (bo aż w 90% przypadków), powiększenie węzłów chłonnych u dziecka wynika z infekcji wirusowej. W takim przypadku najczęściej można zauważyć powiększenie węzłów chłonnych szyjnych, pod pachami lub też pachwinowych. Bywa także, że powiększenie węzłów chłonnych wynika ze stanów zapalnych zębów oraz z anginy (będącej infekcją bakteryjną). Może się jednak również zdarzyć, że tego objaw wynika z choroby immunologicznej (jak toczeń) oraz z obecności w organizmie komórek nowotworowych.

Powiększenie węzłów chłonnych - jak się go pozbyć?

Leczenie powiększonych węzłów chłonnych wymaga postawienia diagnoz w zakresie schorzenia, które je wywołało. Diagnostyka obejmuje wykonanie w pierwszej kolejności morfologii krwi. W trakcie takiego badania należy przede wszystkim zwrócić uwagę na takie wskaźniki, jak OB oraz CRP. Gdy takie wskaźniki są podwyższone, stosuje się antybiotyki. Jeśli mimo zastosowania antybiotyków węzły chłonne nie ulegają zmniejszeniu, wykonuje się dalsze badania w postaci RTG klatki piersiowej i USG powiększonych węzłów chłonnych, a także dalsze badania krwi pod kątem cholesterolu, LDH czy też poziomu kwasu moczanowego.

Jeśli mimo odpowiedniego leczenia, ukierunkowanego na poprawę poszczególnych parametrów, węzły chłonne nie powracają do swojego normalnego stanu rozmiarowego, może to niestety świadczyć o nowotworze, szczególnie gdy węzły chłonne rozrastają się do bardzo dużych rozmiarów i są bardzo twarde w dotyku. Wówczas konieczne jest już nieco bardziej zaawansowane leczenie uzależnione od stadium nowotworu.

Oprócz środków farmakologicznych, stosuje się wówczas takie metody leczenia, jak chemioterapia. Nie jest to metoda pozbawiona wad, ale w większości przypadków konieczna do tego, by nie tylko zlikwidować powiększenie węzłów chłonnych, ale również uratować życie.

Artykuł pod redakcją serwisu: wezlychlonne.info.pl

2 thoughts on “Powiększone węzły chłonne u dziecka

  1. Wisła

    Powiększone węzły chłonne to nie zawsze jest powód do paniki. Nie ma się co spinać jak zaczynają się powiększone węzły chłonne na szyi to jest to jednak powód na to żeby po prostu na spokojnie sprawdzić. A nie od razu do szpitala i panika.

    Reply
  2. Jagna

    Nie chodzi o to żeby się denerwować, ale też nie można iść w drugą stronę i nic sobie z tego nie robić, że po raz kolejny dziecko ma powiększone węzły chłonne. Bo potem się okazuje, że rozwijała się jakaś choroba, dawała oznaki i objawy a mądrzy rodzice wiedzieli lepiej i nic z tym nie robili.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 4 =