Proteza na implantach – gwarancja pięknego uśmiechu

Specjaliści stomatologii oferują kilka rodzajów protez. Niektóre z nich są niestabilne, niedopasowane do użytkownika i powodują dyskomfort u osób, które jej używają. Aby uniknąć tego typu komplikacji w stomatologii stosowana jest proteza na implantach.

Proteza na implantach – co to takiego?Proteza zębowa

Proteza na implantach to popularne i stosunkowo niedrogie rozwiązanie dla osób z całkowitym lub częściowym bezzębiem. Proteza mocowana jest wówczas na kilku implantach stomatologicznych wszczepionych na stałe w kość szczęki. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej opłacalne niż inne tradycyjne protezy zębowe.

Są one trwałe i łatwe w utrzymaniu. Jedną z wielu ich zalet jest to, że niwelują dyskomfort, który pojawia się podczas jedzenia lub mówienia w przypadku osób posiadających ruchomą protezę. Ponadto, stymulacja tkanki kostnej pozwala zachować zdrowy stan kości.

Proteza na implantach – dlaczego jest lepsza od protezy ruchomej?

Dlaczego proteza na implantach jest lepsza od protezy ruchomej? Przede wszystkim chodzi o zapewnienie pacjentowi komfortu i stabilności protezy. Każdemu użytkownikowi protezy zależy na wygodnej protezie zębowej, by móc normalnie jeść, mówić i śmiać się.

Niedopasowane ruchome protezy mogą powodować częste bóle głowy, a uciskanie i ocieranie tkanek miękkich w jamie ustnej może skutkować zakażeniami i zapaleniami w obrębie jamy ustnej. Przez ograniczenia wywołane źle dobraną protezą ruchomą, ich użytkownicy mają ograniczoną liczbę dozwolonych produktów spożywczych. W ich diecie zwykle jest bardzo mało istotnych dla zdrowia warzyw i owoców.

Dyskomfortu można się jednak pozbyć poprzez wszczepienie implantów w celu unieruchomienia protezy. Proteza na implantach zapewni wygodę, funkcjonalność i estetyczny wygląd.

Proteza na implantach – jak wygląda zabieg?

Jak wygląda zabieg zastosowania protezy na implantach? Najpierw dentysta wkręca od 2 do 4 implantów. Zrastają się one z kością w czasie 2-3 miesięcy. Następnie zmienia się śruby zamykające na śruby gojące. Celem tego etapu jest zagojenie się błony śluzowej, która znajduje się nad implantem.

Po upływie kilkunastu dni odkręca się śruby gojące, by zamieścić na ich miejscu filary kulkowe, bez których mocowanie protezy nie byłoby możliwe. W kolejnej fazie, technik protetyk pobiera od pacjenta wyciski i na ich podstawie mocuje przygotowane wcześniej implanty. Ta czynność może być wykonywana na dwa sposoby.

Pierwszy z nich to zatrzask typu locator, który łączy matrycę z locatorem, czyli z filarem zamocowanym na implancie. Taką protezę pacjent w każdej chwili może wyciągnąć. Drugą metodą jest poprzeczna belka Doldera. Łączy ona implanty z elementami zatrzaskowymi w protezie.

Proteza

Proteza na implantach – wskazania i przeciwwskazania

Wskazania i przeciwwskazania protezy na implantach to bardzo istotna kwestia. Na ich podstawie stomatolog weryfikuje możliwość leczenia tą metodą. Zabieg przeznaczony jest dla osób z częściowym lub całkowitym brakiem zębów. Protezy na implantach to doskonałe rozwiązanie również dla tych, którzy skarżą się na dyskomfort wynikający z używania protezy ruchomej.

Istnieje natomiast wiele przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Należą do nich:

 • zły stan zdrowia pacjenta,
 • nieprawidłowa budowa kości zębodołowej,
 • niewłaściwa higiena jamy ustnej,
 • choroby reumatyczne,
 • cukrzyca,
 • nowotwory,
 • AIDS,
 • nadciśnienie,
 • alergie,
 • uzależnienie od papierosów, alkoholu lun narkotyków,
 • choroby psychiczne,
 • niektóre leki.

Proteza na implantach – cena zabiegu

Przed zabiegiem warto dowiedzieć się, ile kosztuje proteza na implantach. Cena zależy głównie od liczby wszczepionych implantów. Przykładowo, stosując dwa implanty, można zapłacić około 4000 zł. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na koszt zabiegu są również rodzaj znieczulenia pacjenta, sposób przeprowadzenia zabiegu, lokalizacja i renoma firmy.

Proteza na implantach zapewni każdemu użytkownikowi komfort podczas wykonywania codziennych czynności. Przed podjęciem decyzji należy zapoznać się z metodami wykonywania zabiegu i z przeciwwskazaniami. Niezbędna wówczas jest konsultacja z lekarzem, który oceni, czy w danym przypadku jest ona odpowiednim rozwiązaniem. Jeśli chodzi o efekty zabiegu, nie będziesz długo czekać, gdyż proteza na implantach w jeden dzień zapewni ci piękny uśmiech.

3 thoughts on “Proteza na implantach – gwarancja pięknego uśmiechu

 1. Kefirek-766

  Post author

  Z tymi cenami protez zębowych na implantach czy samych implantów nigdy nie wiadomo.. Wszystko zależy od danej kliniki stomatologicznej i użytych materiałów.

  Reply
 2. TateuszT55

  Post author

  Bardzo fajny artykuł. W internecie jakoś mało informacji jest na temat protez na implantach. Nie wiadomo w jakim momencie życia jakieś choróbsko wykończy nam zęby czy zdarzy nam się jakiś wypadek hyhy

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 1