Przyczyny i objawy osteoporozy

Osteoporoza - choroba szkieletu, okrzyknięta chorobą cywilizacyjną. Długo przebiega bezobjawowo oraz występuje kilkukrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. W jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia gęstości mineralnej kości i zmiany ich struktury, w wyniku czego kości stają się bardziej podatne na złamania i urazy. Osteoporozę dzielimy na pierwotną - większość przypadków zachorowań i wtórną - występującą przy chorobach stawów. Mimo, iż zazwyczaj występuje u osób po 50 roku życia, zdarzają się również młode osoby chorujące na osteoporozę, a nawet dzieci.

Przyczyny osteoporozy

Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Po 35 roku życia w organizmie człowieka następuje stopniowe zmniejszanie się masy kostnej, u kobiet proces ten drastycznie przyspiesza po menopauzie. Do czynników sprzyjających zachorowaniu należą m.in: długotrwałe unieruchomienie, używki, leki steroidowe, niedobór hormonów płciowych, brak aktywności fizycznej, niedobór witaminy D oraz wapnia oraz czynniki genetyczne.

Kość zdrowego człowieka to przestrzenny układ beleczek substancji gąbczastej, wypełniającej wnętrze kości i otaczającej ją kości zbitej,w których występuje siatka kolagenowa z kryształami soli wapnia. W kości dotkniętej osteoporozą ubytki w strukturze kości powodują, że siatka ta jest nieregularna oraz maleje w niej ilość soli wapnia, co oznacza spadek masy kostnej, a w rezultacie łamliwość kości.

Objawy osteoporozy

Osteoporoza rzadko kiedy daje nam znać o sobie we wczesnym stadium. Zazwyczaj dowiadujemy się o niej przy okazji złamania. Jednak czynniki, które powinny nas zaniepokoić, to szybka utrata masy ciała, zmniejszenie wzrostu oraz zaokrąglenie pleców.

Diagnostyka i leczenie osteoporozy

Aby wykryć osteoporozę, wykonuje się badanie gęstości kości (densytometria), podczas którego wapń znajdujący się w kości pochłania promieniowanie rentgenowskie - im więcej wapnia, tym większe pochłanianie. Wynik badania podaje się w formie wykresu.

Oprócz tego lekarz może zalecić zbadanie ilości wapnia i fosforu we krwi oraz wapnia w moczu. Na badanie diagnostyczne powinny się zgłosić wszystkie osoby po 50 roku życia, które mają wśród najbliższych krewnych osobę chorą na osteoporozę oraz te, które odchudzały się w okresie dojrzewania. Bez względu na wiek, densytometrii powinny poddać się osoby mające problemy z tarczycą lub przytarczycami i te, u których wystąpiło złamanie po urazie o niewielkiej energii (np. upadek z łóżka).

Leczenie osteoporozy polega na stosowaniu leków hamujących utratę masy kostnej lub jej odbudowę. Jednak sama farmakoterapia zazwyczaj nie wystarcza, oprócz tego konieczne jest wprowadzenie do diety produktów bogatych w wapń (mleko, ser żółty, sezam, fasola i wiele innych) oraz witaminy D3.

Profilaktyka osteoporozy

Działania profilaktyczne skupiają się głównie wokół trybu życia, jaki prowadzimy, należą do nich: spożywanie produktów bogatych w wapń zgodnie z naszym zapotrzebowaniem, przebywanie na słońcu, kiedy jest taka możliwość (produkcja witaminy D3), unikanie spożycia fosforu (np. coca-cola, wędliny), nie korzystanie z używek oraz ruch (wzmacnianie kości poprzez obciążenia mechaniczne).

Wiecej informacji otrzymasz na stronie: http://osteoporosis.edu.pl/

2 thoughts on “Przyczyny i objawy osteoporozy

 1. wkurzony

  Dajcie spokój już z tymi chorobami cywilizacyjnymi. Hemoroidy to choroba cywilizacyjna, osteoporoza tak samo. A jak się skończy cywilizacja, to nagle wszystkie choroby znikną? Nie, bo to taka furtka dla lekarzy, żeby mogli zamaskować swoją niewiedzę jak leczyć osteoporozę, bo większość z nich ma o tym blade pojęcie.

  Reply
  1. Elvis

   Nie, jest dokładnie odwrotnie. Jak zaczęła się cywilizacja w obecnym kształcie, to właśnie zaczęło się też chorowanie na osteoporozę i wiele innych schorzeń. I właśnie przez cywilizację karmiącą nas syfem i zanieczyszczeniami ze wszystkich stron, jest tak a nie inaczej. Więc teza prawdziwa, tylko nie zrozumiałeś 😀

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

29 + = 36