Jak rozpoznać objawy łupieżu pstrego oraz różowego?

Łupież nigdy nie jest przyjemną sprawą - szczególnie, że może on pojawiać się nie tylko na włosach ale i skórze. Ważne jest aby wiedzieć, z jaki typem mamy do czynienia - dzięki temu można skutecznie z nim walczyć. Jak rozróżnić poszczególne rodzaje łupieżu?

Objawy łupieżu pstrego

Łupież pstry najczęściej objawia się jako kilkucentymetrowe, żółtobrunatne albo różowawe plamy, rozsiane po ciele (stąd też jego nazwa). Te zmiany skórne dość łatwo rozpoznać latem - otóż nie poddają się one działaniu promieni słonecznych, nie opalają się. Na opalonej skórze wyglądają jak białe plamy, przez co  Czasami, aby upewnić się co do zakażenia, plamy smaruje się nalewką jodową - wtedy stają one się bardziej widoczne. Plamy wynikają z kontaktem z drożdżakami z rodziny Pityrosporum ovale. Zazwyczaj gromadzą się na skórze z tendencjami do przetłuszczania się i wydzielania łoju (twarzy, brzuchu) - dlatego na zakażenie bardziej narażone są osoby z tłusta cerą, otyłe, ze skłonnością do nadpotliwości. W przypadku występowania łupieżu pstrego należy skontaktować się z dermatologiem.

Więcej o leczeniu: http://zwalczlupiez.net.pl

Objawy łupieżu różowego

Innym rodzajem łupieżu jest łupież różowy znany także jako łupież pstry Gilberta. Jego nazwa zawiązana jest z różowym kolorem plamek - zaczyna się od jednej na klatce piersiowej, potem plamki pojawiają się na ciele (ale nigdy na twarzy). To właśnie ta pierwsza plamka jest najbardziej charakterystycznym objawem - z czasem rozszerza się do kilku centymetrów i zaczyna łuszczyć po bokach. Po około tygodniu pojawiają się następne plamki. Kształtem są zbliżone do owalu i gdy nie zlewają się one w większą plamę, co jest charakterystyczną różnicą między łupieżem pstrym a różowym. Czasami plamki można znaleźć tylko w nieopalonych miejscach np. pod pachami. Bardzo ciekawe jest, że przyczyny łupieżu różowego nie są znane - prawdopodobnie odpowiedzialne za niego są drobnoustroje lub wirusy. Samo zakażenie trwa około miesiąca i samo mija, ewentualnie stosuje się środki przeciwświądowe.

Warto znać różnicę pomiędzy tymi dwoma rodzajami łupieżu - na początku ich objawy są bardzo podobne,a leczenie różni się diametralnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

89 − = 80