Skuteczne leczenie łupieżu

Łupież to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Dotyka głównie dzieci, młodzież i osoby starsze. Częściej występuje u płci męskiej. Podstawowe typy łupieżu to łupież suchy (zwykły) i tłusty (łojotokowy). Zazwyczaj nie zwiastuje żadnej poważnej choroby, ale bywa uciążliwy i nawracający. Wyróżniamy łupież skóry owłosionej i nieowłosionej.

Przyczyny łupieżu

Przyczyną powstawania łupieżu jest grzyb drożdżopodobny (Malassezia furfur), który jest odpowiedzialny za złuszczanie się zbyt dużej ilości martwego naskórka. Do czynników sprzyjających występowaniu łupieżu należą także choroby skóry, takie jak łojotokowe zapalenie skóry i łuszczyca oraz stres i zaburzenia hormonalne. Również niewłaściwa pielęgnacja włosów powoduje łupież, stosowanie zbyt wielu produktów stylizujących włosy, środków koloryzujących oraz niedokładne spłukiwanie szamponów lub zbyt rzadkie ich stosowanie.

Łupież najbardziej dokuczliwy jest jesienią i zimą, kiedy zakładamy czapki. Środowisko ciepła i ciemności, jakie wtedy tworzymy na naszej głowie, to idealne warunki do rozwoju grzyba. Również brak promieni UV w tych miesiącach, które mają działanie przeciwzapalne w stosunku do drożdżaka, powodują, że łupieżu na naszej głowie jest więcej. Inne przyczyny powstawania łupieżu to na przykład sucha skóra i nadwrażliwość na składniki znajdujące się w środkach do higieny.

Objawy i leczenie łupieżu

Objawy łupieżu są łatwo zauważalne. Jest to drobnopłatkowe łuszczenie oraz okresowy świąd. Szczególnie łuszczenie stanowi niemały problem natury estetycznej. W zależności od rodzaju łupieżu, odpadające płatki mogą przybierać różny kolor, a także mogą pojawiać się strupy na skórze głowy:

 • Łupież suchy - niewielkie, białe, suche kawałeczki złuszczonego naskórka, przypominające puder. Skóra głowy jest ściągnięta i sucha. W przypadku nasilonych objawów, występują białe strupy. Ten typu łupieżu leczy się za pomocą dermokosmetyków nawilżających oraz szamponów, zawierających smołę pogazową, sole cynku i inne niezbędne pierwiastki występujące w szamponach tego typu.
 • Łupież tłusty - żółtawe strupy, stan zapalny i świąd. Aby się go pozbyć, stosuje się kremy i płyny przeciwgrzybicze oraz leki służące prawidłowej odnowie rogowej warstwy naskórka.
 • Łupież Gilberta (łupież różowy) - występujące na całej powierzchni skóry zmiany rumieniowo-złuszczające o bladoróżowym kolorze. Za przyczyny ich powstawania uważa się między innymi wirusa opryszczki. Przebieg choroby jest nieuciążliwy, a objawy zazwyczaj ustają same po kilku dniach. W niektórych przypadkach stosuje się leki przeciwświądowe.
 • Łupież pstry - występujące na powierzchni całej skóry beżowe lub bladoróżowe plamki, delikatnie łuszczące się. Z czasem mogą łączyć się w jedną większą plamkę. Skóra w miejscach ich występowania jest sucha i podrażniona. W leczeniu stosuje się miejscowo środki antygrzybiczne.

W przypadku, kiedy łupież nawraca, bądź jego przebieg jest bardzo uciążliwy i nie działają ogólnodostępne środki, należy zwrócić się do lekarza dermatologa i przeprowadzać leczenie pod jego kontrolą.

Zobacz też: drTRYCHOLOG.PL - Profesjonalna Trychologia

Profilaktyka łupieżu

Do działań profilaktycznych łupieżu należy odpowiednia higiena, stosowanie przewiewnej odzieży oraz używanie nieuczulających kosmetyków. Osobom ze skłonnościami do łupieżu skóry nieowłosionej nie zaleca się także korzystania z solarium.

3 thoughts on “Skuteczne leczenie łupieżu

 1. Patryś

  Wszędzie mówią o łupieżu jak to powodują go czynniki wewnętrzne, jakieś choroby i inne. A według mnie łupież pojawia się u tych osób, które po prostu rzadko myją włosy. Wystarczy przez pewien czas popatrzeć wokół siebie, w szkole czy na uczelni, kto ma łupież. Praktycznie większość to brudasy, którym nie chce się często myć włosów.

  Reply
 2. Bajkoludek

  Nie masz racji, chłopaczku. Łupież bardzo rzadko wynika z braku higieny osobistej. Częściej przyczyną łupieżu może być nawet nadmiernie częste mycie włosów. Nie życzę nikomu źle, ale żebyś się nie zdziwił, jak pojawi się u Ciebie łupież i niekoniecznie musi to być klasyczny łupież, bo są też jego różne rodzaju, które znacznie trudniej leczyć.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

40 − = 34