Terapia i przyczyny wypadania włosów

Masz problem z wypadającymi włosami? A może są kruche i rozdwajają się, a na skórze głowy pojawiły się zmiany? We wszystkich tych przypadkach powinieneś udać się do trychologa.

Kim jest trycholog?

Trycholog jest specjalistą dermatologii, posiadającym także kompleksową wiedzę z zakresu medycyny estetycznej, kosmetologii, a nawet fryzjerstwa. Nie jest lekarzem, ale bardzo ściśle współpracuje z innymi przedstawicielami świata medycyny. Zajmuje się wszelkimi schorzeniami włosów oraz skóry głowy. 

Jakie są najczęstsze przyczyny wizyty w gabinecie trychologicznym?

Powodów, dla których udajemy się do trychologa jest mnóstwo. Jednak najczęściej odwiedzamy specjalistę jeżeli cierpimy z powodu następujących problemów:

  • nadmierne wypadanie włosów
  • łysienie
  • rozdwajanie się włosów
  • znaczne osłabienie włosów
  • łojotok skóry głowy
  • krostki i rany na skórze głowy

Warto wiedzieć, że przyczyny wypadania włosów mogą mieć bardzo różne podłoża, dlatego też szczegółowa diagnostyka jest niezbędna w każdym przypadku.

Wizyta u trychologa od A do Z

mezoterpaia igłowa
Kobieta podczas wzmacniania skóry głowy u trychologa

Przed wizytą u trychologa powinniśmy przygotować wyniki wszelkich badań laboratoryjnych krwi, którymi dysponujemy, a które wykonaliśmy maksymalnie około miesiąca przed odwiedzeniem gabinetu. Pamiętajmy również, że włosy powinny być umyte nie później niż 24 godziny przed wizytą i pozbawione jakichkolwiek preparatów do ich stylizacji.

Podczas pierwszej wizyty specjalista zada nam serię pytań dotyczących naszego stanu zdrowia oraz trybu życia. Trycholog pyta pacjenta m.in. o odbyte wcześniej konsultacje lekarskie, przebyte choroby, sposób odżywania się oraz tryb życia, przyjmowane leki i suplementy, choroby dziedziczne występujące w rodzinie. Przeprowadzenie szczegółowego wywiadu trychologicznego jest niezbędne bez względu na to czy problemem są wypadające włosy czy choroby skóry głowy. Wywiady są przeprowadzane min. w miejscach takich jak profesjonalny gabinet Gdynia.

Następnym krokiem, jaki podejmuje trycholog jest badanie włosów oraz skóry głowy. W celu postawienia prawidłowej diagnozy pacjentowi proponowane są takie zabiegi jak trichoskopia, trichogram bądź biopsja skóry głowy. Trichoskopia przeprowadzana jest przy użyciu videodermatoskopu i polega na wykonaniu serii zdjęć, które przesyłane są następnie do szczegółowej analizy. Trichogram natomiast jest badaniem inwazyjnym, do przeprowadzenia którego konieczne jest pobranie około 100 włosów ze skóry pacjenta w celu obejrzenia ich pod mikroskopem. Trzecim rozwiązaniem diagnostycznym, stosowanym w przypadku podejrzenia chorób skóry głowy jest biopsja. Jest to pobranie niewielkiego fragmentu skóry z głowy pacjenta.

Nowoczesne metody terapeutyczne

Wśród innowacyjnych form leczenia nadmiernego wypadania włosów, po określeniu przyczyny łysienia i postawieniu diagnozy trycholog może zaproponować pacjentowi zastosowanie m.in. mezoterapii skóry głowy, karboksyterapię, terapię peptydową włosów.

  • Mezoterapia skóry głowy - odnotowuje bardzo wysoką skuteczność w leczeniu łysienia, a polega na ostrzykiwaniu skóry głowy specjalistycznymi substancjami odżywczymi bądź coraz szerzej stosowanym osoczem bogatopłytkowym. Ostrzykiwanie odbywa się przy użyciu bardzo cienkiej igły, dzięki czemu pacjent podczas zabiegu praktycznie nie odczuwa bólu.
  • Karboksyterapiajest to zabieg, który w połączeniu z nowoczesnym urządzeniem Reology2, jest niezwykle skuteczny zarówno w przypadku chorób skóry głowy, jak i włosów. Polega na podaniu dwutlenku węgla podskórnie lub śródskórnie, dzięki czemu regeneracja komórek zostaje maksymalnie pobudzona, a naczynka rozszerzają się.

Karboksyterapia jest innowacyjnym zabiegiem terapeutycznym, który stosujemy nie tylko w przypadku nadmiernego wypadania włosów, ale również zaawansowanego łysienia oraz różnorodnych chorób skóry głowy. Leczenie dwutlenkiem węgla jest co do zasady bezpieczne, jednak przeciwwskazaniem do jej wykonania są problemy z krzepliwością krwi u pacjenta.

- mówi specjalista trychologii.

  • Terapia Peptydowa Włosów - czyli podskórne wstrzykiwanie peptydów i kwasu hialuronowego. Stosowana jest szczególnie w przypadku łysienia androgenowego, mocno osłabionych włosów oraz nadmiernej utraty włosów na skutek przewlekłego stresu.

Trycholog jest pierwszym specjalistą, którego powinniśmy odwiedzić w przypadku problemów z włosami i skórą głowy. Wypadanie włosów, przyczyny ich łamliwości oraz osłabienia to tylko niektóre zagadnienia, z którymi udajemy się do profesjonalnego gabinetu. Trycholog odpowie nam również na pytania co na wypadanie włosów powinniśmy zastosować oraz jak wzmocnić włosy słabe i cienkie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 7 = 1