Trądzik – najczęściej wybierane tabletki

Zmagając się z chorobą skóry w postaci przewlekłego trądziku, warto postawić na profesjonalną kurację lekami do ustnymi, które są dużo bardziej skuteczne niż preparaty do stosowania zewnętrznego. Powodują one jednak wiele skutków ubocznych, które trzeba znać, zanim podejmie się decyzję o przyjmowaniu tych leków. Przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych tabletek na trądzik na receptę.

Na rynku dostępnych jest kilka środków w postaci tabletek doustnych na bazie izotretynoiny, których przyjmowanie warto rozważyć jeśli dotyczy nas uporczywy trądzik.

Tabletki z izotretynoiną w składzie

 • Izotek - lek na trądzik charakteryzujący się silnym działaniem, stosowany w leczeniu trądziku w różnym stadium zaawansowania - od umiarkowanego do ciężkiego, także obecnego od wielu lat, którego nie udało się wyleczyć przy użyciu innych metod. Izotek jest skutecznym preparatem, zwalczającym praktycznie wszystkie rodzaje trądziku. Izotretynoina zawarta w leku Izotek ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz hamuje aktywność gruczołów łojowych. Izotek  to tabletki na trądzik na receptę.
 • Aknenormin to kolejny lek z grupy retinoidów wewnętrznych, stosowany w leczeniu najcięższych i uporczywych odmian trądziku. Tabletki na trądzik Aknenormin są preparatem wykazującym dużą skuteczność w leczeniu wszelkiego rodzaju i przejawów trądziku. Jak większość leków z izotretynoiną w składzie, Aknenormin: reguluje procesy rogowacenia, dzięki czemu skóra zostaje oczyszczona z zaskórników i zahamowane zostaje powstawanie nowych, przyczynia się do ograniczenia wydzielania przez skórę sebum, którego nadmiar często powoduje namnażanie pryszczy, zwężają się pory a wągry ulegają redukcji, działa też przeciwzapalnie i rozjaśnia przebarwienia. Preparat dostępny jest wyłącznie na receptę i może być przyjmowany pod kontrolą lekarza dermatologa.
 • Roaccutane - kolejne tabletki na trądzik na bazie izotretynoiny wydawane na podstawie recepty i przyjmowane pod kontrolą lekarza dermatologa. Wysoka skuteczność leku opiera się na działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym i hamującym aktywność gruczołów łojowych. Stosowany jest w leczeniu wszelkich uporczywych i ciężkich odmian trądziku, ale w Polsce nie jest dostępny w sprzedaży.
 • Axotret - następny preparat z grupy leków na bazie izotretynoiny, stosowany w leczeniu głębokiego, uporczywego, przewlekłego trądziku, także przybierającego postać głębokich podskórnych zmian, często bolesnych. Jak wszystkie preparaty z tej grupy przyjmowany musi być pod opieką lekarza i wydawany jest wyłącznie na receptę.
 • Curacne - lek na trądzik, zawierający izotretynoinę w składzie; działa na trądzik cechujący się przewlekłością i problematycznością w leczeniu, szczególnie mniej inwazyjnymi kuracjami - np. zewnętrznymi.

Przyjmując tabletki na trądzik na bazie izotertynoiny, należy pamiętać o zewnętrznym nawilżaniu cery twarzy za pomocą kremów nawilżających, ponieważ przyjmowanie tego typu preparatów może powodować jej nadmierne wysuszenie. W związku z tym konieczne jest także nawilżanie ust balsamami i pomadkami.

Izotretynoina skutki uboczne, czyli uciążliwe następstwa

 

Leczenie trądziku izotretynoiną jest niezwykle skuteczne, w porównaniu do innych metod przynosi bardzo dobre rezultaty w krótkim czasie, jednakże przyjmowanie tego typu substancji wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu skutków ubocznych. Przede wszystkim kobiety przyjmujące leki na bazie izotretynoiny powinny rozpocząć równoległe przyjmowanie hormonalnej antykoncepcji doustnej, ponieważ przyjmowanie tego typu środków na trądzik wiąże się z uszkodzeniem płodu i absolutnie nie wolno przyjmować ich w okresie ciąży i połogu. Wśród skutków ubocznych preparatów na trądzik na bazie izotretynoiny wymienia się m. in. :

 • dolegliwości bólowe mięśni, pleców oraz stawów,
 • krwawienie z nosa,
 • zapalenie warg,
 • suchość błon śluzowych oraz skóry,
 • zapalenie spojówek,
 • pękanie skóry, wysypki, łuszczenie się skóry,
 • odczuwanie suchości oczu i zmętnienie rogówki, tzw. kurzą ślepotę,
 • przewlekłe zmęczenie a nawet zapalenie nerek oraz wątroby czy niedokrwistość.

Konsekwencje brania tabletek na trądzik są poważne

Izotretynoina opinie - warto brać czy nie?

Przeglądając w internecie opinie na temat leczenia trądziku preparatami na bazie izotretynoiny, zauważyć można, że są to leki charakteryzujące się wysoką skutecznością, pomagające pozbyć się trądziku osobom zmagającymi się z tzw. beznadziejnymi przypadkami tej przypadłości. Tabletki hormonalne na trądzik odznaczają się zdecydowanie niższą skutecznością niż preparaty na bazie izotretynoiny, jest to zauważalne w opiniach osób które stosowały zarówno leki hormonalne na trądzik jak i preparaty na bazie izotretynoiny. Wiele osób jednak nie chce ryzykować i decyduje się na mniej inwazyjne, ale równie skuteczne leczenie za pomocą preparatów działających od zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 1 =