Hemoroidy

Ile osób cierpi na hemoroidy?

Na chorobę hemoroidalną i związane z nią dolegliwości narażone są głównie osoby starsze. Według statystyk, hemoroidy występują u ok. 50 proc. osób, które ukończyły 50 rok życia.

Jak łatwo się domyślić, ryzyko rośnie wraz z wiekiem. Im starszy pacjent, tym jest ono większe, a szczyt zagrożenia zaczyna się po siedemdziesiątce. Nie można rozróżnić zagrożenia pod względem częstotliwości występowania u kobiet i mężczyzn – rozkłada się ono mniej więcej po równo. Co ciekawe, najczęściej choroba występuje u ludzi o wyższym statusie społecznym i ekonomicznym.

Liczby nie pozostawiają złudzeń. Z danych, zgromadzonych przez National Institute of Health w USA wynika, że w tym kraju z guzkami krwawniczymi będzie się zmagać w swoim życiu trzech na czterech Amerykanów. Najczęściej rozpoznaje się ją u osób w przedziale wiekowym od 45 do 65 roku życia. Niektóre badania wykazują nawet, że zachorowalność wynosi wręcz 86 procent całej populacji.

Hemoroidy w ciąży

Na kłopoty narażona są również kobiety w ciąży, u których znacznie częściej, niż u średniej, występują objawy choroby hemoroidalnej. Stosunkowo bezpieczni są natomiast ludzie młodzi. U osób, które mają 20 lub mniej lat, hemoroidy stwierdza się niezwykle rzadko. Niestety w Polsce nie ma jak dotąd aktualnych i rzetelnych badań, które mogłyby zobrazować skalę problemu. Trudno by je też było przeprowadzić, bo świadomość społeczna w tym zakresie nie jest duża i wielu chorych próbuje leczyć się na własną rękę – np. dostępnymi w aptekach bez recepty maściami, które, co należy z całą stanowczością podkreślić, bywają skuteczne w pierwszych fazach choroby.

Nawet w USA i w Wielkiej Brytanii, gdzie dostępność służby zdrowia jest nieporównywalnie lepsza, niż w Polsce, zbadano liczbę wizyt lekarskich z powodu choroby guzków krwawniczych. Okazało się, że jest ona na poziomie... 1 procenta.

Tymczasem to właśnie najbogatsi najczęściej zmagają się z tymi dolegliwościami, bo jedzą z reguły mniej błonnika, co wpływa na zaparcia, będące jednym z głównych powodów występowania żylaków odbytu.

2 thoughts on “Hemoroidy

  1. Kasia

    Czy hemoroidy po ciąży samodzielnie mogą ustąpić? Niestety, mam ten problem i nie wiem co zrobić, a póście do lekarza wydaje się dla mnie ostatnią koniecznością. Jest to dość wstydliwa dolegliwość.

    Reply
  2. Ekspert

    Jeśli masz po ciąży - mogą się wstąpić. Jeżeli nie, to hemoroidy lepiej od razu zacząć leczyć. Ja proponuję najpierw spróbować maści, bo one sąw aptekach często bez recepty, a naprawdę nieźle działają. Jak nie podziałają, to nie bój się lekarza, bo to wielu ludzi ma i nie ma się czego wstydzić. Choroba jak każda inna, na hemoroidy choruje mnóstwo ludzi w każdym wieku, a wielu ma objawy bardzo długo i niepotrzebnie zwleka z pójściem do lekarza.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 29 = 39