Afty u dzieci

Aphtosis, czyli afta, to dotykający ludzi w każdym wieku stan zapalny, połączony z niewielkim ubytkiem błony śluzowej w ustach. Mimo niedużych rozmiarów i braku jakichkolwiek zagrożeń dla zdrowia, afta na języku czy dziąśle z pewnością zalicza się do najbardziej irytujących problemów jamy ustnej. Afty u dzieci nie są zagrożeniem, ale jeśli nawracają, warto skonsultować to z lekarzem.

Objawy afty

Owrzodzenie, o którym mówimy, ma kształt owalny bądź okrągły i postać płaskiej zmiany z warstwą jasnego nalotu oraz rumienia. Afta na języku, dziąsłach, podniebieniu, przełyku, wardze czy policzku może powstać u dorosłych i dzieci. Nie jest co prawda groźna, nie powoduje żadnych uszkodzeń, do tego prędzej czy później sama znika, jednak ból, który jest wówczas odczuwany może zniechęcić do wszystkiego. Niemal niemożliwe staje się normalne picie, jedzenie i gryzienie pokarmu, każdy ruch języka może wywołać intensywne szczypanie, trudno też swobodnie mówić. Ból z jamy ustnej może promieniować do szyi, uszu, głowy, zatok, niekiedy wzrasta również temperatura. Następuje spadek sił, energii, łaknienia, wzrasta za to negatywne samopoczucie.

Nadżerki nie są więc przyjemne i nawet dorośli miewają z nimi duże problemy, nietrudno więc wyobrazić sobie, co mogą wywoływać afty u dzieci - szerzej opisane na tej podstronie, zwłaszcza w wieku niemowlęcym. Maluchy są wtedy płaczliwe, rozdrażnione, o wiele częściej budzą się w nocy. Sytuacji nie poprawia fakt, że afty u dzieci pojawiają się często z powodu ząbkowania, które samo w sobie bywa przecież dość ciężkim etapem.

Przyczyny aft

Afty bardzo często pojawiają się po urazie, powodującym skaleczenie i powstanie ubytku w błonie śluzowej, która jest delikatna i przez to bardzo podatna na wszelkie uszkodzenia. Może się to stać np. w czasie mycia zębów, jedzenia, czy przypadkowego uderzenia się lub ugryzienia.

Afty na języku, policzkach czy dziąsłach to częsta dolegliwość osób, które noszą protezy, implanty, stałe lub ruchome aparaty ortodontyczne lub nakładki korygujące.

Inne przyczyny aft, o których wspominają lekarze, to:

  1. słaby system odpornościowy;
  2. infekcje, choroby wrzodowe, alergie, białaczka;
  3. leki, chemioterapia;
  4. próchnica, brak przestrzegania podstawowych zasad higieny jamy ustnej;
  5. niedobory soli mineralnych i witamin, m.in. żelaza, cynku, witaminy B12, kwasu foliowego;
  6. stres;
  7. zła dieta, częste jedzenie żywności przetworzonej, zawierającej duże ilości chemii;
  8. zmiany w poziomie hormonów.

Jak pozbyć się aft

Aby sprawdzić, czy częste afty nie są objawem wspomnianych chorób lub niedoborów składników odżywczych, warto wykonać morfologię lub inne badania, które zleci lekarz. Wyniki potwierdzające to przypuszczenie pozwolą na rozpoczęcie leczenia, a przez to być może wyeliminowanie aft lub przynajmniej zmniejszenie częstotliwości ich występowania. Również duże rozmiarowo owrzodzenia lepiej skonsultować z lekarzem rodzinnym lub dentystą.

Czasem jedynym sposobem na pozbycie się ich są silniejsze metody w formie sterydoterapii, antybiotykoterapii lub zabiegu przyżegania (tzw. kauteryzacja).

Mniejsze, rzadko atakujące nadżerki mogą zostać wyleczone sposobami domowymi. Co na afty sprawdzi się w takim wypadku? Na pewno należy kilka razy dziennie płukać usta solą rozpuszczoną w szklance wody, a także zaparzonym wcześniej rumiankiem lub szałwią. Pomóc może również propolis, aloes, olej różany oraz niedrogie, apteczne żele, plastry osłaniające lub krople. Podstawą jest oczywiście czystość jamy ustnej, chronienie rany przed bakteriami i podrażnieniem, unikanie past z SLS (laurylosiarczan sodu), a także zażywanie większej ilości witamin w postaci owoców, warzyw i niekiedy także suplementów diety.

Szukasz więcej informacji na temat aft? Zajrzyj na zdrowy.net.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

76 − 72 =