Botoks na nadpotliwość – sprawdź, czy jest skuteczny

Nadpotliwość jest stanem, w którym organizm wydziela zbyt duże ilości potu. Bardzo często zdarza się, iż ignorujemy to schorzenie a nieleczone będzie nam towarzyszyć przez całe życie. Najczęściej nadpotliwość występuje na określonym obszarze ciała, stan ten nazywa się nadpotliwością miejscową. Dotyczy ona w większości przypadków dłoni oraz głowy. Na występowanie i nasilenie tego schorzenia mają wpływ duży wysiłek fizyczny, stres, wysokie temperatury, ostre dania lub przyprawy i wiele innych.

Botoks na nadpotliwość

Zwalczanie nadpotliwości - botoksObecnie co raz chętniej stosuje się toksynę botulinową, czyli botoks na nadpoliwość w celu wyleczenia dolegliwości jakim jest nadpotliwość głowy i twarzy. Warto wspomnieć, iż pocenie się pełni bardzo ważną funkcję termoregulacyjną ludzkiego organizmu, więc nie należy całkowicie pozbywać się tego procesu. Hiperhydroza, czyli nadpotliwość, nie jest efektem pożądanym, ponieważ zaburza gospodarkę wodną i cieplną ciała. Natomiast jest ona efektem nadmiaru gruczołów potowych, które wykazują większą aktywność niż powinny. W takim przypadku, warto udać się do lekarza specjalisty w celu omówienia procesu leczenia, przy czym jednym z nich jest zastosowanie botoksu.

Leczenie rozpoczyna się od zebrania wywiadu przez lekarza, podczas którego należy odpowiadać zgodnie z prawdą, gdyż mimo wszystko wstrzykiwanie botoksu w dłonie lub czoło jest ingerencją w organizm. W dniu zabiegu nie należy stosować kremów ani balsamów na skórę, w miejscu przeprowadzania iniekcji. Następnie przystępuje się do nasmarowania czoła lub dłoni jodyną a dalej posypuje się wybrane miejsce skrobią. Gruczoły potowe, wykazujące nadmierną aktywność, zabarwią się na kolor czarny. Dzięki testowi jodowo-skrobiowemu specjalista, wykonujący zabieg, będzie wiedział gdzie dokonać nakłucia. Stosowany botoks na nadpotliwość jest podawany za pomocą strzykawki poprzez wprowadzenie niewielkiej ilości toksyny botulinowej w obszar nadaktywnych gruczołów potowych, co zmniejsza czasowo ilość wydzielanego potu. Nadpotliwość dłoni oraz nadpotliwość czoła leczy się w ten sam sposób. Największym minusem tego rodzaju zabiegu jest odczuwalny dyskomfort. Stosuje się podczas nakłuwania kremy znieczulające, ale ze względu na grubość skóry jak również rozmiar obszaru poddawanego zabiegowi istnieje szansa na wystąpienie bólu, w szczególności na dłoniach z uwagi na dużą ilość iniekcji.

Botoks na nadpotliwość - skutki

Stosowany botoks na nadpotliwość może wywoływać niewielkie skutki widoczne na obszarze zabiegowym. Pacjent po ostrzyknięciu może zauważyć niewielkie zaczerwienienia lub siniaki, u nielicznych występuje bolesność miejsc nakłuwanych igłą. Skutki owego leczenia ustają już po kilku dniach od przeprowadzonego zabiegu. Analogicznie skutki występują na dłoniach jak i na czole. Botoks na czoło jak i na dłonie jest metodą, która przynosi niemal natychmiastowe efekty. Widoczne zmiany występują już po 3, można zauważyć spadek występowania schorzenia, jakim jest nadpotliwość, do 50%. Działanie toksyny botulinowej, zmniejszającej nadpotliwość, utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy zarówno na czole jak i na dłoniach, zabieg oczywiście można powtarzać.

Każdy pacjent otrzymuje indywidualne zalecenia od lekarza, w stosunku do zachowania po zabiegu. Warto na kilka dni po leczeniu botoksem unikać wzmożonej aktywności fizycznej, unikać sauny, gorących dań oraz innych sytuacji wpływających na wzmożone pocenie. W przypadku nadpotliwości warto stosować się do rad dermatologa, z uwagi na jego stan wiedzy w stosunku do czynności, które mogą skrócić działanie toksyny botulinowej.

Botoks na nadpotliwość - podsumowanie

Botoks na nadpotliwość jest, ostatnimi czasy, jednym z najchętniej stosowanych zabiegów zapobiegających nerwowym sytuacjom, które związane są z nadmiernym wydzielaniem potu. Cieszy się dużą popularnością ze względu na zadowalające i szybkie efekty, jak również rzadkość powtarzania zabiegu. Z uwagi na to, iż jest to zabieg wymagający wkładu lekarza specjalisty należy koniecznie udać się do niego na konsultacje i pod żadnym pozorem nie stosować toksyny botulinowej na własną rękę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

91 − 81 =