Chlamydia Trachomatis – metody diagnostyczne. Test na chlamydię.

Zakażenie bakterią Chlamydia Trachomatis może przydarzyć się praktycznie każdej kobiecie, ale największym ryzykiem obciążone są kobiety aktywne seksualnie. Dlatego warto zrobić test na chlamydię co najmniej raz w roku, nawet jeśli nie zaobserwujemy u siebie żadnych podejrzanych symptomów, które mogłyby wskazywać na infekcję. Dotyczy to szczególnie osób aktywnych seksualnie.
Diagnostyka chlamydia trachomatis – biocenoza pochwy

Badanie biocenozy pochwy polega na ocenie mikroskopowej wydzieliny pobranej z pochwy. Taki rozmaz zawiera materiał biologiczny, który po odpowiednim przygotowaniu poddawany jest specjalistycznej ocenie. Stosuje się obecnie sześciostopniową skalę oceny flory mikrobiologicznej pochwy w postaci liczb rzymskich. Stopień I oznacza obraz prawidłowy, czyli w wymazie są pałeczki kwasotwórcze, stopień II oznacza, że w środowisku pochwy występują też inne bakterie oraz krwinki białe, stopień III oznacza małą ilość pożytecznych bakterii kwasotwórczych i dominację licznych chorobotwórczych drobnoustrojów oraz białych krwinek, natomiast stopień IV to brak pałeczek kwasu mlekowego oraz obecność grzybów lub pasożytniczych pierwotniaków.

Na podstawie biocenozy pochwy nie można niestety liczyć na stuprocentową i jednoznaczną diagnozę, jeśli chodzi o zakażenie bakterią chlamydia trachomatis. Dzieje się tak dlatego, że badanie wykrywa jedynie stan zakażenia bakteryjnego, ale nie jest w stanie jednoznacznie określić rodzaju bakterii. Najbardziej skuteczną metodą wciąż jest genetyczny test na chlamydię, który jest w stanie wykryć ową bakterię.

Posiew z pochwy

Posiew pochwy jest badaniem polegającym na pobraniu wydzieliny z pochwy, która zostaje przeniesiona na specjalne podłoże hodowlane, gdzie w określonych warunkach termicznych dochodzi do namnażania się chorobotwórczej flory bakteryjnej, jeśli oczywiście jesteśmy zarażone. Następnym krokiem jest wykonanie antybiogramu, który pozwala na sprawdzenie na jaki antybiotyk jest wrażliwa wyhodowana bakteria. Czułość takiego badania wynosi do 80%, a więc nie jest to niezawodna metoda do wykrycia bakterii Chlamydia. Ponadto czasem uzyskuje się fałszywe wyniki ujemne badania, co spowodowane jest najczęściej obumarciem komórek w czasie transportu. Jak już było wspomniane, pobrana wydzielina musi zostać umieszczona w odpowiednio niskiej temperaturze podczas transportu, co jak widać, nie zawsze się udaje zrealizować. Test na chlamydię z DNA nie wymaga takich warunków, aby zagwarantować skuteczność.

Test na chlamydię – badanie PCR

Badanie genetyczne pozwala wykryć drobnoustroje patogenne, których nie można zaobserwować pod mikroskopem optycznym w normalnych warunkach lub gdy nie ma możliwości ich hodowli na klasycznych podłożach. Chodzi tutaj o wirusa brodawczaka hpv, wirusy opryszczki oraz Chlamydia Trachomatis i Ureaplasma. Niestety NFZ nie refunduje tego badania z budżetu państwa.

Jeśli chcesz wykonać domowy test PCR na chlamydię, całkowicie prywatnie - skorzystaj z laboratorium e-wenerolog.pl. W cenie przesyłki, otrzymuje kuriera który przywiezie do Ciebie gotowy zestaw do pobrania próbki do badania, następnie po pobraniu próbki, dzwonisz do kuriera, odbiera próbkę i dostarcza do laboratorium w Gdańsku, które następnie przekazuje Tobie wynik. Wszystko dyskretnie i w pełni prywatnie, w przyzwoitych cenach. Polecamy. kliknij tutaj by przeczytać więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 − 8 =