Domowe sposoby na hemoroidy

Jeśli zmagasz się z hemoroidami, zachęcamy do niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Domowe sposoby opisane w poniższym tekście przyniosą wprawdzie ulgę, ale powinny być tylko wsparciem przy terapii.
Przede wszystkim podczas leczenia żylaków odbytu trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą Ci uniknąć niepotrzebnego bólu. Nie wolno na pewno dźwigać w tym czasie ciężarów. Pamiętać należy też o higienie osobistej. Po skorzystaniu z toalety idealnie byłoby się podmyć, ale – jak wiadomo – nie zawsze jest to możliwe. Należy więc podcierać się bardzo starannie, najlepiej białym, nieperfumowanym i miękkim papierem. Nie wolno też drapać guzków, bo efekt będzie taki sam jak z ukąszeniem komara: krótkotrwała ulga, która przerodzi się w większy ból, a w skrajnych przypadkach nawet w krwawienie. Można też zainwestować w specjalną poduszkę do siedzenia, która będzie miała otwór w środku.

Jak sobie ulżyć przy hemoroidach

Często stosuje się tzw. nasiadówki. Najlepiej wykonać je w wannie. Nalewamy gorącej wody i kucamy tuż nad nią. Para wodna powinna spowodować lepsze krążenie krwi, co wpływa na zmniejszenie obrzęku i znaczne ograniczenie bólu. Niektórzy decydują się na nalanie do wody także olejku leczniczego czy wyciągu z szałwii. Działa on nie tylko kojąco, ale też bakteriobójczo, co przy otwartych czasem ranach ma niebagatelne znaczenie dla uniknięcia powikłań i kolejnych kłopotów. Czasami stosuje się też w tym celu wyciąg z kory dębowej, a nawet drożdże. Nasiadówka powinna trwać od 7 do 12 minut.
Drugim sposobem jest naprzemienne polewanie ciepłą i zimną wodą kolan oraz ud. Zmiana wody powinna następować przy tym zabiegu co 8 sekund. Wykonuje się go również w celu poprawy krążenia i zmniejszenia bólu. Można też stosować ten sposób bezpośrednio na hemoroidy i okolice odbytu, ale czasem jest to bolesne.
Jeszcze inny sposób jest dużo bardziej inwazyjny. Stosuje się go poprzez nasączenie tamponu sokiem z gotowanej cebuli z dwiema kroplami oleju, a następnie umieszczenie go w odbycie. Stosuje się to oczywiście tylko w przypadku żylaków wewnętrznych. Tampon trzeba zmieniać maksymalnie co kilka godzin, żeby nie zdążył wyschnąć. Taką samą miksturą można okładać zewnętrzne żylaki odbytu.
Podstawowym „zabiegiem”, jaki należy stosować jest jednak odpowiednia dieta. Należy jeść częściej, ale mniejsze posiłki. Najważniejszy jest jednak ich skład. Kluczowa jest duża zawartość błonnika, który znajduje się w warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych. Zapobiega się w ten sposób zaparciom, które są główną przyczyną powstawania hemoroidów. Unikać należy natomiast ostrych przypraw, słodyczy, tłuszczów i nadmiernej ilości soli, która zatrzymuje wodę w organizmie i powoduje przepełnienie nią naczyń krwionośnych. Należy też pić jak najwięcej płynów – najlepiej wody, a nie herbaty, kawy czy napojów gazowanych.

2 thoughts on “Domowe sposoby na hemoroidy

  1. Wiesiu

    Nie ma co wierzyć w domowe sposoby na hemoroidy, bo one wcale nie są najlepszym sposobem, na walkę z nimi. Mogą być dodatkiem do prawdziwej terapii, którą trzeba stosować zgodnie z zlaeceniami lekarza. I nie ma się co silić na znachorów i maście z "niewiadomoczego", bo najczęściej wcale one nie pomagają na hemoroidy, a kosztują więcej niż normalne leki.

    Reply
  2. trener

    Trzeba się po prostu przemóc i jak najwięcej ruszać. Wskazane jest to nie tyle na same hemoroidy, co pomoże walczyć z ich przyczynami. Więcej ruchu pozwala poprawić krążenie i ogólnie poprawić swoje zdrowie. Jest to wskazane w większości chorób i dolegliwości. Tak samo jest to sprawdzony sposób na hemoroidy, bo polepsza krążenie, ale też niweluje zaparcia.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 4 =