Fazy rozwoju hemoroidów

Choroba hemoroidalna rozwija się powoli. Czasami nawet poprzez kilka, bądź kilkanaście lat.

Najważniejsze to szybko wykryć hemoroidy. Wtedy uda się uniknąć operacji i zastosować odpowiednie metody leczenia hemoroidów. Żylaki odbytu leczy się bowiem w różne sposoby, w zależności od fazy ich rozwoju. Najważniejsze to uniknąć interwencji chirurgicznej.

Cztery fazy rozwoju hemoroidów

Faza I: Zaczyna się w momencie, gdy guzki krwawnicze pojawiają się w kanale odbytu. Są jeszcze wtedy praktycznie niewidoczne. Rozpoznaje się je jednak po krwawieniu z odbytu, a bezsprzecznie stwierdzić ich obecność można dopiero po badaniu proktologicznym.

Faza II: Hemoroidy są już widoczne w okolicach ujścia odbytu. Czasami nawet z niego wypadają – zwłaszcza podczas parcia, albo wysiłku fizycznego. Wracają na swoje miejsce samoistnie. W tej fazie pojawia się nieco większe krwawienie, któremu towarzyszy poczucie niepełnego wypróżnienia oraz świąd.

Faza III: Żylaki wypadają poza odbyt i nie wracają samoistnie w poprzednie miejsce. Trzeba je tam wprowadzić. Towarzyszy temu silny ból i mocne swędzenie, a z odbytu sączy się wodnista wydzielina.

Faza IV: W tej fazie mamy do czynienia z wszystkimi objawami z trzech poprzednich faz. Ból jest jednak jeszcze silniejszy, a oprócz niego pojawia się nietrzymanie stolca.

Jak ulżyć sobie przy walce z hemoroidami?

Warto przede wszystkim ze szczególną starannością dbać o higienę intymną. Nie wystarczy samo podcieranie się po wizycie w toalecie. Przede wszystkim zaś nie wolno tego robić szorstkim, albo barwionym i zapachowym papierem, który może powodować podrażnienia. Papier powinien być możliwie miękki i jałowy. Do tego wprowadzić należy też podmywanie. Najlepiej samą wodą, ewentualnie wzbogaconą mydłem o obojętnym pH.

Można też stosować specjalne maści, które dostępne są w aptekach bez recepty lub smarować zmienione chorobowo miejsca wazeliną, witaminą E w płynie lub olejkiem z kiełków pszenicy. Ważne są też poduszki, na których się siedzi. Obecnie można kupić specjalne – z otworem w środku – które zmniejszają dyskomfort i poczucie bólu podczas siedzenia. Wykluczone jest siedzenie na krześle lub twardym fotelu. Zmienić należy też dietę i pić jak najwięcej wody, by uniknąć zaparć.

2 thoughts on “Fazy rozwoju hemoroidów

  1. Zfazowany

    Niezależnie od fazy rozwoju hemoroidów polecam przede wszystkim podmywanie bolących miejsc. Po prostu letnią wodą z mydłem, ale koniecznie trzeba je dobrze spłukać. To duża ulga i rzeczywiście działa. Jak zostawicie żylaki odbytu zabrudzone to boli strasznie. I potem trudno cokolwiek z tym zrobić, więc jak najczęściej trzeba się podmywać i tyle.

    Reply
  2. Maras

    To siedzisko z kółkiem jest konieczne jak się ma hemoroidy, zwłaszcza że ból jest kolosalny i to już na samym początku, Nie mam pojęcia jaką miałem fazę hemoroidów, ale bolało jak cholera, więc nie można było ani siedzieć, a nawet podczas stania bolało. Dlatego to kółko wręcz uratowało mi życie, bo przynajmniej w domu można było odpocząć i jakoś przetrwać.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

86 − 76 =