Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży lub tuż po ciąży zdarzają się bardzo często. Nie warto zwlekać i należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Zlekceważenie objawów może bowiem skończyć się groźnym stanem zapalnym.

Żyły odbytu bardzo rozszerzają się podczas ciąży. Gdy nabrzmiewają, stają się wypukłe, co osłabia ścianki żył i sprawia, że są dużo bardziej podatne na uszkodzenia. Dlatego w ciąży lub tuż po niej, należy bacznie obserwować swoje ciało. Jeśli odbyt piecze lub swędzi, a siadanie łączy się z bólem, można zacząć podejrzewać, że pojawiły się hemoroidy. Żylaków odbytu nie wolno lekceważyć, bo jeśli zaniechamy leczenia, może to skończyć się groźnym dla zdrowia stanem zapalnym.

Jak jednak poznać, że to żylaki odbytu? Jakie są objawy hemoroidów? Przede wszystkim ból, ale także krwawienie, które nasila się przy siadaniu, biegunkach oraz zaparciach. W niektórych przypadkach guzki krwawnicze mogą nawet pękać i obficie krwawić. Dzieje się tak z powodu rosnącego ciśnienia krwi, zwłaszcza na końcu jelita grubego. Skąd jednak hemoroidy się biorą? Dlaczego powstają? Szczegółowo opisaliśmy to w artykule opisującym przyczyny powstawania hemoroidów. Wpływ na nie ma między innymi niewłaściwa i uboga w błonnik dieta oraz brak aktywności ruchowej. Ale nawet jedząc właściwe i urozmaicone posiłki oraz nie stroniąc od ćwiczeń, można mieć hemoroidy w ciąży. Ciało kobiety w tym stanie przechodzi bowiem spore przeobrażenia. Problemy z wypróżnianiem się nie są niczym szczególnym, więc i ryzyko choroby wzrasta. Dzieje się tak z powodu wolniejszej pracy jelit. Ponadto podczas wypróżnienia dochodzi do sporego wysiłku, co zwiększa ciśnienie krwi w okolicach odbytu. Jakby tego było mało, na naczynia krwionośne jamy brzusznej naciska rozrastająca się macica. Wpływa to na trudniejsze odpływanie krwi z żył w nogach i miednicy.

Jak przeciwdziałać żylakom odbytu w ciąży?

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że hemoroidy nie zagrażają zdrowiu dziecka, ani ciężarnej. Często po ciąży znikają całkowicie, ale kto raz już je miał, ma znacznie większe ryzyko powrotu, na przykład podczas kolejnej ciąży. Wtedy żylaki odbytu mogą być już znacznie większe, więc warto wcześniej spróbować do nich nie dopuścić. Przede wszystkim stawiając na lekkostrawną dietę, opartą na warzywach i owocach. Należy też unikać siedzącego trybu życia, a jeśli jest on wymuszony przez charakter pracy, warto robić sobie choćby kilkuminutowe przerwy na spacer lub rozmowę telefoniczną. W ten sposób odciążymy jelita. Ważna jest też pozycja w jakiej śpimy, bądź wypoczywamy na leżąco. Byłoby idealnie, gdyby nogi były wtedy lekko uniesione do góry.

Należy też postawić na regularne wypróżnienia, ale nie na siłę. Długie siedzenie w łazience także niczemu dobremu nie służy. Po wypróżnieniu należy dokładnie oczyścić okolice odbytu, najlepiej myjąc je wodą z mydłem z z neutralnym pH. Niektórzy stosują też okłady z... ciepłej torebki herbaty, bo zawarta w niej teina hamuje krwawienie. Sam obrzęk zmniejszyć można okładami z lodu, pomocna może też być kąpiel w chłodnej wodzie.

Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Żylaki odbytu pojawiają się z reguły w ostatnich trzech miesiącach ciąży. Wtedy macica jest najbardziej powiększona. Najczęściej też znikają samoistnie kilka miesięcy po rozwiązaniu. Wystarczy zmienić dietę, pić dużą ilość płynów, a resztę załatwi natura i wracający do normy metabolizm. Jeśli jednak tak się nie dzieje, lepiej udać się do lekarza, który zapisze leki na hemoroidy – na początek przeciwzapalne i przeciwświądowe. W skrajnych przypadkach zleca się skleroterapię, czyli aplikację leków, które powodują zwłóknienie i zamknięcie krwawiących żylaków. Inne metody są rzadko stosowane u ciężarnych i raczej niepolecane przez specjalistów.

4 thoughts on “Hemoroidy w ciąży

 1. Młoda duchem

  U mnie też się niestety pojawiły i to w ostatnim miesiącu ciąży 🙁 Były to wprawdzie małe guzki krwawnicze, ale i tak był kłopot. Na szczęście praktycznie od razu po urodzeniu mojej Alinki zaczęły zanikać i skończyło się bez żadnych zabiegów. Wystarczyła maść polecona przez lekarza i to wszystko.

  Reply
 2. Miko

  U mnie dosłownie po czterech dniach proctohemolanu hemoroidy niemal całkowicie zniknęły. Niestety od razu po odstawieniu maści zaczęły znowu rosnąć. I tak do końca ciązy miałam z nimi kłopot, ale z tego co wiem to wiele moich koleżanek miało hemroidy w ciąży i zawsze kończą się po porodzie, więc nie ma się co martwić, dziewczyny 🙂

  Reply
 3. Magda

  Dlatego w ciąży nie wolno zaniedbywać ruchu i aktywności fizycznej. To najgorsze co można zrobić, bo nie tylko powoduje to hemoroidy, ale też po porodzie zostaje taka mama kulka i jest kłopot, bo nie może wrócić do normalnej sylwetki.

  Reply
  1. tera rex

   No ale u nas się utarło, że kobieta w ciąży ma się oszczędzać, co skutkuje tym, że praktycznie nie robi nic i się nie rusza. I takie są efekty - hemoroidy, nadwaga. A wystarczy po prostu nie dźwigać ciężarów i na siebie uważać, ale poza tym praktycznie wszystko można robić.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

48 + = 57