Hemoroidy u dzieci

Żylaki odbytu u dzieci nie są częste, ale się zdarzają. Zwłaszcza u dzieci obciążonych genetycznymi skłonnościami do choroby hemoroidalnej oraz u maluchów borykających się z zaparciami.

Hemoroidy to problem głównie ludzi dojrzałych oraz kobiet w ciąży. Zdarzają się też jednak u dzieci, nawet kilkuletnich. Z reguły są następstwem nieprawidłowej diety, która jest uboga w błonnik i bogata w produkty, które powodują zaparcia. Jeśli Twoja pociecha stroni od warzyw i owoców, a przy tym uwielbia zajadać się słodyczami, możesz mieć więc pewność, że przyczyny hemoroidów u Twojego dziecka są znane.

Zaparcia często powoduje też zbyt tłusta dieta dziecka oraz mała ilość wypijanych płynów. Dlatego warto spróbować zmienić dietę dziecka, a także jego nawyki – mniej siedzenia przed komputerem czy telewizorem, a więcej ruchu, gimnastyki i wysiłku. W posiłkach powinno być więcej warzyw i owoców oraz produktów z pełnoziarnistej mąki.

Objawy hemoroidów u dzieci są takie same, jak u dorosłych, czyli: krew w stolcu, pieczenie i świąd w okolicach odbytu, uczucie niepełnego wypróżnienia, ewentualnie śluz w stolcu. Tak samo wygląda też leczenie żylaków odbytu. Najważniejszy jest jednak jak najszybszy kontakt z lekarzem, bo domowe sposoby na hemoroidy możemy raczej stosować u dorosłych. Hemoroidy u dzieci mogą też być objawem innych chorób lub ich powikłań, dlatego należy niezwłocznie wykluczyć wszelkie ewentualności.

Żylaki jąder u dzieci

U dzieci zdarzają się również tzw. żylaki powrózka nasiennego. To guzki, które zaobserwować można w okolicach moszny. Powstają w wyniku poszerzenia naczyń splotu wiciowatego, które zbierają krew z jądra. Niekiedy pojawiają się u chłopców kilkuletnich, ale z reguły jest to domena nastolatków. Według ostatnich szacunków, w Polsce atakują ok. 17% chłopców powyżej 12 roku życia. Jeśli zaniedba się ich leczenie, mogą skończyć się nawet bezpłodnością.

Najczęściej występujące przyczyny rozwoju tej dolegliwości to:

 • odmienna budowa anatomiczna prawej i lewej strony ciała przy niewydolności mechanizmu zastawkowego, bądź występowaniu krążenia obocznego - powoduje to wzrost ciśnienia w żyłach, które odprowadzają krew z jądra;
 • zablokowanie lewej żyły nerkowej pomiędzy aortą i górną tętnicą krezkową, co może się przełożyć na podniesienie ciśnienia hydrostatycznego w splocie wiciowatym – to tzw. „dziadek do orzechów”,
 • zmiany ciśnienia mogą również wynikać z uciskania żyły biodrowej, znajdującej się pomiędzy tętnicą biodrową a krańcem miednicy, co przekłada się na uciskanie żyły biodrowej.

Objawów tego schorzenia zazwyczaj nie ma żadnych. Rzadko pojawia się nieokreślony ból w okolicach moszny lub mrowienie. Z reguły jednak żylaki jąder zauważa się tylko przypadkowo, podczas diagnozowania innych dolegliwości. Leczyć je można tradycyjną metodą chirurgiczną, metodą laparoskopową lub metodą embolizacji i sklerotyzacji żyły jądrowej.

6 thoughts on “Hemoroidy u dzieci

 1. Matka

  U mojego dziecka pojawiły się hemoroidy, ale szybko znikły, jak tylko uporaliśmy się z zatwardzeniem. Dlatego u dziecka najważniejsza jest lekkostrawna dieta, która powinna być podstawą i pozwoli uchronić dziecko przed hemoroidami. I wcale nie myślcie, że żylaki odbytu u dzieci są takie rzadkie - zdarzają się częściej niż się wam wydaje, ale mało kto o tym mówi, bo bardzo trudno jest je zdiagnozować - także dlatego, że prawie żaden lekarz się ich nie spodziewa.

  Reply
  1. Załamana

   Moja córcia ma rok od 4 miesięcy walczymy z zaparciami oraz strachem przed zrobieniem kupki,wstrzymuje i przez to ma zaparcia,staram się utrzymywać cały czas dietę ale z różnym skutkiem,teraz to powód pewnie wstrzymywania. Byliśmy u doktor rodzinnej ,ale można tylko doraźnie podać syrop przeczyszczający
   ,a pani doktor powiedziała ,że ze strachem musi się sama uporać. Od 2 tyg pojawił się żylak ,mam pytanie po jakim czasie pani dziecku zniknął i jaką dietę stosowała pani do swojego dziecka.

   Reply
 2. Monik

  Bo dziecku trzeba przede wszystkim podawać dużo płynów i wtedy nie będzie żadnych problemów z zatwardzeniem i żylakami u dzieci. Teraz najczęściej jest tak, że mama i tata nie chcą mieć kłopotów z częstym wysadzaniem, albo zmienianiem pieluch, więc dają bardzo mało płynu i myślą, że mają problem z głowy. Zaręczam wam, że żylaki odbytu u dzieci są 100 razy większym problemem niż zasikane majtki czy dywan.

  Reply
 3. Malinka

  Co Ty Monik bredzisz! Zrzucasz wine na rodzicow. U mnie dziecko ma refluks i pezy kazdym podawaniu plynow ulewa sie okrutnie, wiec przestala pic. Dwoje sie i troje zeby pila wode, lyzeczka nawet walcze ale wypluwa! I co to tez moja wina. Takie przemadrzale matki sa najgorszym wrzodem na tyłku. Bo zadnych problemow nie mialy, a do powiedzenia az za wiele

  Reply
 4. Much

  Nie do końca się zgadzam z tymi płynami. Moja córka ma 23 miesiące i wystąpił u niej żylak odbytu. Córka nie rozstaje się z piciem. Czasami zdarza się , że wypija ponad 1,5 l dziennie kompotu z jabłek bez cukru, ktory sama jej przyrządzam. Pije bardzo dużo, a jednam wystąpił, więc czasem to uwarunkowania genetyczne przeważają.

  Reply
 5. oela

  Nasz syn ma 3 miesiące ma żylaki odbytu od 2m dajemy duzi pić i syrop i nic mimo tego że robi wodmiasta kupę codziennie. Co wydaje sieaa e powinien robić bez żadnego problemu to jak z kranu nawet kropli nie może oddać. badanie kału w normie a ma guzy jak ccholera lekarze rodzinni nic nie chcą pomóc mówią że tego się nie leczy śmieszne. inne Mamy widzę że sa takie mądre bo nie miały z takim styczności problemem a rad tysiące nie przejmuj ci e się tym. Ile ludzi tyle rad najlepiej zwalić winę na rodziców co za tym idź ie?? Nic bo dziecko cierpi dalej. Więc po co tu takie wpisy szkoda slow

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

99 − = 89