Hemoroidy u dzieci

Żylaki odbytu u dzieci nie są częste, ale się zdarzają. Zwłaszcza u dzieci obciążonych genetycznymi skłonnościami do choroby hemoroidalnej oraz u maluchów borykających się z zaparciami.

Hemoroidy to problem głównie ludzi dojrzałych oraz kobiet w ciąży. Zdarzają się też jednak u dzieci, nawet kilkuletnich. Z reguły są następstwem nieprawidłowej diety, która jest uboga w błonnik i bogata w produkty, które powodują zaparcia. Jeśli Twoja pociecha stroni od warzyw i owoców, a przy tym uwielbia zajadać się słodyczami, możesz mieć więc pewność, że przyczyny hemoroidów u Twojego dziecka są znane.

Zaparcia często powoduje też zbyt tłusta dieta dziecka oraz mała ilość wypijanych płynów. Dlatego warto spróbować zmienić dietę dziecka, a także jego nawyki – mniej siedzenia przed komputerem czy telewizorem, a więcej ruchu, gimnastyki i wysiłku. W posiłkach powinno być więcej warzyw i owoców oraz produktów z pełnoziarnistej mąki.

Objawy hemoroidów u dzieci są takie same, jak u dorosłych, czyli: krew w stolcu, pieczenie i świąd w okolicach odbytu, uczucie niepełnego wypróżnienia, ewentualnie śluz w stolcu. Tak samo wygląda też leczenie żylaków odbytu. Najważniejszy jest jednak jak najszybszy kontakt z lekarzem, bo domowe sposoby na hemoroidy możemy raczej stosować u dorosłych. Hemoroidy u dzieci mogą też być objawem innych chorób lub ich powikłań, dlatego należy niezwłocznie wykluczyć wszelkie ewentualności.

Żylaki jąder u dzieci

U dzieci zdarzają się również tzw. żylaki powrózka nasiennego. To guzki, które zaobserwować można w okolicach moszny. Powstają w wyniku poszerzenia naczyń splotu wiciowatego, które zbierają krew z jądra. Niekiedy pojawiają się u chłopców kilkuletnich, ale z reguły jest to domena nastolatków. Według ostatnich szacunków, w Polsce atakują ok. 17% chłopców powyżej 12 roku życia. Jeśli zaniedba się ich leczenie, mogą skończyć się nawet bezpłodnością.

Najczęściej występujące przyczyny rozwoju tej dolegliwości to:

 • odmienna budowa anatomiczna prawej i lewej strony ciała przy niewydolności mechanizmu zastawkowego, bądź występowaniu krążenia obocznego - powoduje to wzrost ciśnienia w żyłach, które odprowadzają krew z jądra;
 • zablokowanie lewej żyły nerkowej pomiędzy aortą i górną tętnicą krezkową, co może się przełożyć na podniesienie ciśnienia hydrostatycznego w splocie wiciowatym – to tzw. „dziadek do orzechów”,
 • zmiany ciśnienia mogą również wynikać z uciskania żyły biodrowej, znajdującej się pomiędzy tętnicą biodrową a krańcem miednicy, co przekłada się na uciskanie żyły biodrowej.

Objawów tego schorzenia zazwyczaj nie ma żadnych. Rzadko pojawia się nieokreślony ból w okolicach moszny lub mrowienie. Z reguły jednak żylaki jąder zauważa się tylko przypadkowo, podczas diagnozowania innych dolegliwości. Leczyć je można tradycyjną metodą chirurgiczną, metodą laparoskopową lub metodą embolizacji i sklerotyzacji żyły jądrowej.

5 thoughts on “Hemoroidy u dzieci

 1. Matka

  U mojego dziecka pojawiły się hemoroidy, ale szybko znikły, jak tylko uporaliśmy się z zatwardzeniem. Dlatego u dziecka najważniejsza jest lekkostrawna dieta, która powinna być podstawą i pozwoli uchronić dziecko przed hemoroidami. I wcale nie myślcie, że żylaki odbytu u dzieci są takie rzadkie - zdarzają się częściej niż się wam wydaje, ale mało kto o tym mówi, bo bardzo trudno jest je zdiagnozować - także dlatego, że prawie żaden lekarz się ich nie spodziewa.

  Reply
  1. Załamana

   Moja córcia ma rok od 4 miesięcy walczymy z zaparciami oraz strachem przed zrobieniem kupki,wstrzymuje i przez to ma zaparcia,staram się utrzymywać cały czas dietę ale z różnym skutkiem,teraz to powód pewnie wstrzymywania. Byliśmy u doktor rodzinnej ,ale można tylko doraźnie podać syrop przeczyszczający
   ,a pani doktor powiedziała ,że ze strachem musi się sama uporać. Od 2 tyg pojawił się żylak ,mam pytanie po jakim czasie pani dziecku zniknął i jaką dietę stosowała pani do swojego dziecka.

   Reply
 2. Monik

  Bo dziecku trzeba przede wszystkim podawać dużo płynów i wtedy nie będzie żadnych problemów z zatwardzeniem i żylakami u dzieci. Teraz najczęściej jest tak, że mama i tata nie chcą mieć kłopotów z częstym wysadzaniem, albo zmienianiem pieluch, więc dają bardzo mało płynu i myślą, że mają problem z głowy. Zaręczam wam, że żylaki odbytu u dzieci są 100 razy większym problemem niż zasikane majtki czy dywan.

  Reply
 3. Malinka

  Co Ty Monik bredzisz! Zrzucasz wine na rodzicow. U mnie dziecko ma refluks i pezy kazdym podawaniu plynow ulewa sie okrutnie, wiec przestala pic. Dwoje sie i troje zeby pila wode, lyzeczka nawet walcze ale wypluwa! I co to tez moja wina. Takie przemadrzale matki sa najgorszym wrzodem na tyłku. Bo zadnych problemow nie mialy, a do powiedzenia az za wiele

  Reply
 4. Much

  Nie do końca się zgadzam z tymi płynami. Moja córka ma 23 miesiące i wystąpił u niej żylak odbytu. Córka nie rozstaje się z piciem. Czasami zdarza się , że wypija ponad 1,5 l dziennie kompotu z jabłek bez cukru, ktory sama jej przyrządzam. Pije bardzo dużo, a jednam wystąpił, więc czasem to uwarunkowania genetyczne przeważają.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *