Hemoroidy – fakty i mity

Zdziwisz się. Większość osób nie ma pojęcia o tym, czym tak naprawdę są hemoroidy i kiedy należy je leczyć. Poznaj fakty i mity na temat hemoroidów.

Mit pierwszy: łatwo je wyczuć i znaleźć

Zdrowe guzki krwawnicze nie są w ogóle wyczuwalne i bardzo trudno je zlokalizować. Uda się to dopiero, gdy obejmie je stan zapalny. Wtedy się powiększą i zaczną boleć.

Mit drugi: wyleczę się domowymi sposobami

Wprawdzie domowymi sposobami można zapobiegać hemoroidom, ale na pewno ich nie wyleczysz. Najwyżej złagodzisz objawy. Leczeniem hemoroidów powinien zająć się lekarz, nawet jeśli uważasz, że to początkowa faza choroby i wizyta u specjalisty nie jest konieczna. Pamiętaj, że żylaki odbytu to nic strasznego i występują u ponad połowy społeczeństwa. Przy szybkiej diagnozie i rozpoczęciu leczenia masz większe szanse, by uniknąć zabiegów. Nie warto też zdać się wyłącznie na poradę farmaceuty, który z pewnością doradzi nam jakiś specyfik, ale większość z dostępnych bez recepty ma działanie wyłącznie przeciwbólowe, tylko czasem także przeciwzapalne.

Mit trzeci: nie idę do lekarza, bo nie chcę operacji.

Nie ma się czego obawiać. Im szybciej zgłosisz się do specjalisty, tym większe masz szanse, że unikniesz operacji. Jeśli nie zgłosisz się wcale, operacja czeka Cię na pewno. Metody leczenia hemoroidów zależą bowiem od stadium zaawansowania choroby. Najczęściej wystarcza zmiana diety, stylu życia oraz maść, ale w skrajnych przypadkach konieczny jest jednodniowy zabieg, albo nawet kilkudniowa operacja.

Mit czwarty: nic mnie nie boli, więc nie mam hemoroidów

Wcale nie musisz mieć wielkich bólów podczas wypróżniania. To nie jedyny i przede wszystkim nie zawsze występujący objaw choroby. Może to być na przykład tylko świąd lub pieczenie w okolicach odbytu. Czasami także bez bólu pojawia się krwawienie, które przypadkowo odkrywa się na bieliźnie, bądź papierze toaletowym. Ból pojawia się dopiero wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana.

Mit piąty: jem dużo, więc nie mogę mieć hemoroidów

Nieprawda. W tym przypadku nie liczy się ilość, ale jakość spożywanych posiłków. Możesz bowiem jeść dużo, ale i tak mieć zaparcia, które są jedną z głównych przyczyn występowania hemoroidów. Istotny jest rodzaj diety, więc jedz więcej owoców i warzyw, a zrezygnuj z nadmiaru przypraw, słodyczy, alkoholu i innych używek (nawet kawy i herbaty).

2 thoughts on “Hemoroidy – fakty i mity

  1. Sikora

    Trzeba zrobić wszystko, by nie dopuścić do operacji hemoroidów, więc lepiej brać od razu mocne leki zapisane przez lekarza. Nie ma się co bawić w jakieś kremy z różnych specyfików, które działają na hemoroidy tylko objawowo. Wyleczenie żylaków odbytu musi być całkowite i konkretne, bo jak wrócą po raz kolejny, to już nie będzie ratunku przed operacją i wycinaniem hemoroidów.

    Reply
  2. Przyszły medyk

    Brak dolegliwości bólowych przy hemoroidach często jest przez pacjentów mylony z całkowitym wyleczeniem hemoroidów. Tymczasem to paskudztwo może pozostać w fazie utajonej i szybko zaatakować ze zdwojoną siłą, jeśli leki na hemoroidy zostaną odstawione za szybko. Nie ma się co spieszyć i skracać terapii, chyba że ktoś ponownie chce leczyć hemoroidy.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

46 − = 41