Hemoroidy – jaki lekarz zajmuje się ich leczeniem?

Żylaki odbytu są wstydliwą dolegliwością, mimo jej powszechności, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Wielu zmagających się z tym schorzeniem boi się nawet zapytać o leczącego ją specjalistę np. w rejestracji. Podpowiadamy: najlepiej od razu szukać proktologa.

Proktologia zajmuje się między innymi diagnostyką i leczeniem chorób odbytu i odbytnicy. Zajmuje się także wpływem różnych czynników na hemoroidy - leczenie ich bywa długotrwałe. Ten dział medycyny zajmujący się schorzeniami końcowego odcinka przewodu pokarmowego czasami zahacza również o jelito grube, a dokładniej jego część, czyli okrężnicę. Najczęściej jednak tym fragmentem ciała pacjenta zajmują się gastrolodzy. Wiele zależy od charakteru schorzenia.

W końcowej części przewodu pokarmowego znajduje się bowiem jelito grube, które łączy jelito cienkie z odbytem. To w tym miejscu odbywa się proces formowania kału. Okrężnica składa się natomiast z czterech części: esicy, która przechodzi w odbytnicę, zstępnicy, poprzecznicy oraz wstępnicy. Ostatnia część jelita grubego to właśnie odbytnica, która jest bardzo rozciągliwa i pojemna. Ma długość sięgającą nawet 15 cm.

Właśnie odbytnica jest najbardziej narażona na schorzenia proktologiczne, którymi zajmuje się proktolog. Do zakresu jego obowiązków należy między innymi leczenie chorób zapalnych i nowotworowych.

Pierwsza wizyta u proktologa

To wizyta, jak wiele innych, więc naprawdę nie ma się czym przejmować! Należy jednak zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań diagnostycznych oraz laboratoryjnych. Jeśli wizytę poprzedzał pobyt w szpitalu, warto też mieć wszystkie karty informacyjne oraz dane o lekach, jakie ostatnio były stosowane.

Podczas wizyty najpierw przeprowadzany jest wywiad chorobowy, czyli rozmowa lekarza z pacjentem, która ma na celu ustalenie dolegliwości i ich ewentualnych przyczyn. Potem następuje badanie jamy brzusznej oraz badanie odbytu, po których najczęściej możliwa jest już diagnoza.

Przed wizytą nie należy stosować specjalnej diety. Zabronione jest też używanie środków przeczyszczających. Można, choć nie jest to konieczne, preparatem Rectanal, który kupisz bez recepty w aptece, wykonać wlewkę doodbytniczą.

3 thoughts on “Hemoroidy – jaki lekarz zajmuje się ich leczeniem?

 1. Wiedzący

  Proktolog niestety nie zawsze jest dostępny bez skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, więc lepiej zapłacić pare złotych i umówić się na prywatną wizytę, żeby od razu pozbyć się hemoroidów, a nie jeszcze pogłębiać swój stan. Każdy wie ile u nas czeka się do lekarza, więc nie ma co oszczędzać na zdrowiu, zwłaszcza że hemoroidy potrafią się babrać i powracać niemal w nieskończoność jak nie są do końca doleczone.

  Reply
 2. Zniesmaczony

  I taka prawda, że lepiej iść do proktologa prywatnie i mieć święty spokój, niż zaliczyć jeszcze psychologa po potyczkach z Narodowym Funduszem Zdrowia 😉 Ja wszystkie badania - które i tak są wszędzie płatne - oraz wizyty lekarskie wykonuj w Lifemedica w Gdańsku i mam święty spokój. Nie jest tajemnicą, że nawet ci sami lekarze przyjmujący prywatnie poświęcają pacjentom więcej czasu jak przychodzą do nich prywatnie, a nie na NFZ.

  Reply
  1. powietrze

   To akurat prawda. Leczenie hemoroidów w państwowej klinice: niech pan sobie weźmie maść bez recepty, taką i taką - bez oglądania. A tydzień później w płatnej przychodni lekarz się przyjrzał, zapisał leki, które szybko zaczęły działać, doradził jak łagodzić ból podczas wypróżniania i dał ulotki z dietą. Ziemia i niebo - za kasę oczywiście.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

83 − 82 =