Leczenie hemoroidów

Jak leczyć hemoroidy? Hemoroidów nie wolno leczyć na własną rękę, albo czekać aż same się zagoją. W przypadku stwierdzenia choroby hemoroidalnej należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który podejmie decyzję o rodzaju terapii. Im szybciej zgłosimy się po fachową pomoc, tym mamy większe szanse na mniej inwazyjną metodę.

Hemoroidy - Leczenie zachowawcze

Na początek wykonać należy badanie proktologiczne, by wykryć w jakiej fazie rozwoju jest choroba. Jeśli będzie ona początkowa, to zastosowane zostanie leczenie zachowawcze. Polega ono na regulacji wypróżnień oraz wyleczeniu zapaleń. Na początek pacjentowi diametralnie zmienia się dietę, zwłaszcza jeśli cierpi na przewlekłe zaparcia. Nacisk kładziony jest również na styl życia, bo większa aktywność fizyczna rozwiązuje te problemy przynajmniej częściowo. W tej fazie choroby zaleca się picie dużej ilości płynów, nawet do 2,5 litra na dobę. W niektórych przypadkach stosuje się także leki poprawiające motorykę jelit.

Stosuje się też miejscowe farmaceutyki. Czopki i kremy aplikuje się doodbytniczo w celu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i po to, by zapobiegać świądowi. Czasami podaje się też doustnie związki flawonoidowe, wpływające na zwiększenie napięcia naczyń żylnych oraz działające przeciwzapalnie. Miejscowo stosuje się również niekiedy nitroglicerynę.

Takie leczenie stosuje się z reguły krótko i tylko w pierwszej lub ewentualnie drugiej fazie choroby. Zazwyczaj kończy się to ustąpieniem objawów.

Leczenie zabiegowe w chorobie hemoroidalnej

Ma ono na celu zapobieganie wypadaniu guzków krwawniczych oraz przeciwdziałanie obrzękowi. W niektórych przypadkach dokonuje się tego poprzez przecięcie mięśnia zwieracza wewnętrznego, albo wycięcie poduszeczek naczyniowych, które są powiększone. Są różne sposoby osiągnięcia tego efektu.

Pierwszy z nich to skleroterapia, czyli minizastrzyki. Aplikuje się je prosto w skórę zgromadzoną wokół guzka. Dzięki temu tworzy się zakrzep w jego ściankach i nie może on być dotleniany. W efekcie odpada. Niekiedy stosuje się również ciasne gumowe podwiązki, które umieszcza się wokół guzków krwawniczych. Metoda Barrona ma podobne skutki – kończy się to martwicą guzka i jego wypadnięciem. Rzadziej stosuję się krioterapię, czyli zamrażanie podstawy guzków, co prowadzi do ich martwicy. Dostępna jest również fotokoagulacja podczerwienią, polegająca na naświetlaniu lampami halogenowymi. Dzięki temu ciepło niszczy błonę śluzową pod hemoroidami, które obumierają i odpadają. Metodę Longo stosuje się natomiast poprzez zabieg wykonywany przy pomocy staplera, którym wycina się pas błony śluzowej odbytnicy nad hemoroidami i od razu zaszywa to miejsce. Dzięki temu podczas jednego zabiegu pozbyć się można wszystkich żylaków odbytu.

Leczenie chirurgiczne - hemoroidy

Stosuje się je w ostatniej fazie choroby. Według szacunków to ok. 10% przypadków i praktycznie zawsze niezbędne jest u pacjentów, którzy zwlekali z kontaktem z lekarzem. Hemoroidy wycina się pod znieczuleniem. Czasami miejscowym, ale równie często niezbędne jest znieczulenie ogólne.

Jest też kilka metod chirurgicznych, jakie stosuje się w tej fazie choroby. Pierwsza z nich to otwarta hemoroidektomia metodą Milligana. Jest ona najczęściej wykonywaną obecnie przez chirurgów. Przy intensywnym krwawieniu stosuje się natomiast Metodę Fergusona. Polega ona na wycięciu całego kompleksu krwawniczego i dokładnym zaszyciu błony śluzowej kanału odbytu. Najrzadziej stosuje się podśluzówkową hemoroidektomię metodą Parksa.

4 thoughts on “Leczenie hemoroidów

 1. Szczepan

  Czy ktoś z Was może ma już jakieś przetestowane leki na hemoroidy? Póki co do lekarza nie pójdę, wydaje mi się że jeszcze nie muszę :/ wiem, że one często samoistnie znikają. Wolałbym jednak to przyspieszyć.

  Reply
  1. Miro

   Lepiej wybierz się do lekarza, bo nie ma na co czekać. Hemoroidy to badziewie, które wraca i wraca jak nie wyleczysz porządnie. Bez prawdziwych leków na hemoroidy niewiele zdziałasz. W telewizji reklamują leki bez recepty, ale one nie zawsze działają, lepiej coś porządnego wziąć, a nie się zdawać na lekarzy z telewizyjnej reklamy.

   Reply
 2. Ewka

  Hemoroidy można leczyć ziołami. To sprawdzony i wypróbowany sposób, zwłaszcza że stosowany jest od wielu pokoleń i zawsze działa. Oczywiście pod warunkiem, że hemoroidy nie są wielkie i ogromne. W początkowej fazie hemoroidy łatwo zmniejszyć i zlikwidować.

  Reply
  1. Korzeniowski

   Na pewno nie jest tak, że hemoroidów łatwo się pozbyć. Ten kto nie wie jak leczyć hemoroidy może takie rzeczy opowiadać, ale w rzeczywistości nawet niewielkie hemoroidy trzeba leczyć naprawdę agresywnie, żeby chociaż je ograniczyć. Nie mówiąc już o tym żeby całkowicie je zlikwidować.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 3