Łupież pstry – jak leczyć?

Jeśli pojawia się u nas łupież, to bardzo często na skórze głowy, ale inaczej jest z łupieżem pstrym, ponieważ najczęściej pojawia się on na skórze klatki piersiowej. Łupież ten powstaje w wyniku zakażenia grzybiczego grzybami z gatunku Malassezia globosa lub Malassezia furfur.

Grzyby te odżywiają się łojem i tłuszczopotem. Poza tym rozkładają lipidy m.in. do wolnych kwasów tłuszczowych, ale też estrów i aldehydów, które powodują podrażnienia skóry oraz jej stan zapalny. A taką przyczyną pojawienia się tej choroby może być osłabienie odporności, wzmożone wydzielanie łoju, a także stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Charakterystycznym objawem tej choroby są plamy, które pojawiają się na klatce piersiowej, ale też mogą występować na innych częściach ciała, np. plecach. Te plamy są spore i mogą mieć średnicę od 3 do 4 mm, a poza tym są nieregularne i mają jasno zaznaczone krawędzie. Ich kolor jest ciemno beżowy albo czerwony, a ich brzegi mogą być szare. Jeśli choroba dokucza nam latem, to warto pamiętać, że te plamy nie ulegają opaleniu.

Powstaje zatem pytanie, jak leczyć łupież pstry i czy podziałają na niego jakieś maści i kremy?

Oczywiście możliwe jest leczenie, a że jest to choroba wywołana zakażeniem grzybiczym, to najpierw najczęściej stosowane są różne środki o charakterze przeciwgrzybiczym, które stosuje się miejscowo. Są to bardzo często maści, które powstają na bazie ketokonazolu albo klotrimazolu. Poza tym te związki występują w niektórych specjalistycznych szamponach przeciwłupieżowych. Taka maść pomaga chronić przed zakażeniami, ale też przywraca naturalny odcień skóry. Ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, a także działa na swędzenie.

Jednak nie u wszystkich osób działa takie leczenie miejscowe. Kiedy maści nie działają, trzeba rozpocząć leczenie ogólnoustrojowe, a więc konieczne będzie przyjmowanie odpowiednich leków.

Wiele osób zastanawia się, jak leczyć łupież pstry i czy może on powrócić?

Łupież pstry to choroba grzybicza, która może powrócić. Dlatego bardzo ważne jest, aby po wyleczeniu, profilaktycznie stosować specjalne mydła i szampony, które zawierają w swoim składzie kwas salicylowy. Do tego bardzo ważne jest, aby te ubrania, ręczniki i pościel, których używał chory, dobrze zdezynfekować. Często zdarza się, że kolor skóry nie wraca do takiego stanu, jak to było przed chorobą. To może trwać od kilku tygodniu nawet do kilku miesięcy. Choroba bardzo często powraca, gdy na dworze jest ciepła i wilgotna pogoda, dlatego tak ważne jest dbanie o swoją skórę. Taką skórę po chorobie należy pielęgnować delikatnymi kremami, które mają lekką konsystencję.

Najlepiej unikać tłustych i oleistych kremów, które zatykają pory i sprawiają, że powietrze ma trudniejszy dostęp do powierzchni naszego ciała. Kiedy wychodzimy z domu taką skórę najlepiej posmarować kremami z filtrem UV, dzięki którym opalenizna będzie mniejsza, ale również zmniejszy się widoczność plam.

Lekarze również odradzają wtedy wizyty w solarium.

W związku z tym warto zacząć stosować takie domowe sposoby, które pomogą zapobiegać nawrotom choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1