Metoda Barrona

Nie zawsze konieczna jest terapia antybiotykowa. Warto zastanowić się nad w Polsce niezbyt jeszcze popularną, ale bez wątpienia skuteczną, metodą Barrona. To zabieg najczęściej całkowicie bezbolesny, wykonywany bez znieczulenia.

Metoda Barrona jest skuteczna, co potwierdzają badania i testy kliniczne w wielu krajach. W Polsce wciąż jednak stosuje się raczej środki mniej inwazyjne, za jakie uważane są antybiotyki. Metoda podwiązek gumowych, czyli ligatur Barrona, polega na zasysaniu guzków krwawniczych i wciąganiu ich do przyrządu.

Ligator działa na zasadzie podciśnienia i poprzez szypułkę zakładana jest podwiązka gumowa w kształcie pierścienia, która odpowiada za niedokrwienie, martwicę i odpadnięcia guzka krwawniczego. Z reguły wystarczy na to tydzień, najpóźniej 10 dni po wykonaniu zabiegu.

Warto jednak pamiętać, że poprzez tę metodę można pozbyć się tylko hemoroidów stopnia I i II.

Jak wygląda zabieg metodą Barrona? Jak wygląda leczenie hemoroidów metodą Barrona?

Najpierw trzeba uwidocznić guzek podczas anoskopii. Zabieg nie jest jednak długi, trwa zaledwie 10-15 minut. Po jego wykonaniu nie jest konieczna hospitalizacja, pacjent może wrócić do domu.

Głównie dlatego, że podczas zabiegu metodą Barrona nie stosuje się znieczulenia – nawet miejscowego. Przede wszystkim dlatego, że praca lekarza skupia się na okolicy zlokalizowanej powyżej linii grzebieniastej odbytu czyli poza granicą błony śluzowej, pozbawionej unerwienia bólowego. Z tego powodu ból nie powinien pojawić się także po zabiegu – oczywiście pod warunkiem, że był on właściwie wykonany. Pamiętać jednak należy, że nawet najwyższy kunszt medyczny nie gwarantuje uchronienia pacjenta od niewielkiego bólu w przypadku, gdy choroba była silna i występowały powyżej przeciętne objawy. Nawet wtedy ból nie powinien jednak przekraczać pięciu dni i można w tym przypadku stosować klasyczne, dostępne w aptekach bez recepty, środki przeciwbólowe.

Metoda Barrona uważana jest nie tylko za najbardziej skuteczną, ale też za najbezpieczniejszą spośród wszystkich metod leczenia instrumentalnego. Świadczą o tym krótkookresowe i długookresowe rezultaty zabiegów. Według najnowszych statystyk, ponad 90 proc. poddających się temu zabiegowi nie miało żadnych dolegliwości i nawrotów choroby przez objęte badaniem trzy lata po wykonani zabiegu.

One thought on “Metoda Barrona

  1. pyton

    Szkoda tylko, że praktycznie w niewielu ośrodkach metoda Barrona na hemoroidy nie jest wykonywana. Jak pytałem o to, to praktycznie nikt nie potrafił mi powiedzieć gdzie wykonują takie zabiegi. Praktycznie każdy lekarz przepisywał tylko maść na hemoroidy i na tym się kończyło.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 5 =