Ile osób cierpi na hemoroidy?

Na chorobę hemoroidalną i związane z nią dolegliwości narażone są głównie osoby starsze. Według statystyk, hemoroidy występują u ok. 50 proc. osób, które ukończyły 50 rok życia.

Jak łatwo się domyślić, ryzyko rośnie wraz z wiekiem. Im starszy pacjent, tym jest ono większe, a szczyt zagrożenia zaczyna się po siedemdziesiątce. Nie można rozróżnić zagrożenia pod względem częstotliwości występowania u kobiet i mężczyzn – rozkłada się ono mniej więcej po równo. Co ciekawe, najczęściej choroba występuje u ludzi o wyższym statusie społecznym i ekonomicznym.

Liczby nie pozostawiają złudzeń. Z danych, zgromadzonych przez National Institute of Health w USA wynika, że w tym kraju z guzkami krwawniczymi będzie się zmagać w swoim życiu trzech na czterech Amerykanów. Najczęściej rozpoznaje się ją u osób w przedziale wiekowym od 45 do 65 roku życia. Niektóre badania wykazują nawet, że zachorowalność wynosi wręcz 86 procent całej populacji.

Hemoroidy w ciąży

Na kłopoty narażona są również kobiety w ciąży, u których znacznie częściej, niż u średniej, występują objawy choroby hemoroidalnej. Stosunkowo bezpieczni są natomiast ludzie młodzi. U osób, które mają 20 lub mniej lat, hemoroidy stwierdza się niezwykle rzadko. Niestety w Polsce nie ma jak dotąd aktualnych i rzetelnych badań, które mogłyby zobrazować skalę problemu. Trudno by je też było przeprowadzić, bo świadomość społeczna w tym zakresie nie jest duża i wielu chorych próbuje leczyć się na własną rękę – np. dostępnymi w aptekach bez recepty maściami, które, co należy z całą stanowczością podkreślić, bywają skuteczne w pierwszych fazach choroby.

Nawet w USA i w Wielkiej Brytanii, gdzie dostępność służby zdrowia jest nieporównywalnie lepsza, niż w Polsce, zbadano liczbę wizyt lekarskich z powodu choroby guzków krwawniczych. Okazało się, że jest ona na poziomie... 1 procenta.

Tymczasem to właśnie najbogatsi najczęściej zmagają się z tymi dolegliwościami, bo jedzą z reguły mniej błonnika, co wpływa na zaparcia, będące jednym z głównych powodów występowania żylaków odbytu.

2 thoughts on “Ile osób cierpi na hemoroidy?

  1. Jeszcze młody

    Muszę przyznać, że dane są zatrważające. Nie spodziewałem się, że co drugi człowiek ma hemoroidy i niemal na pewno mnie to czeka, bo mam sporą nadwagę i wszystkie choroby się u mnie kumulują z wiekiem. Stawy zaczynają szwankować, cholesterol wysoki i inne kłopoty. Jak do tego dojdą hemoroidy to już będzie całkiem nieciekawie.

    Reply
  2. Statystyk

    Praktycznie nikt się do tej choroby nie przyznaje. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że połowa starszych osób ma hemoroidy, to faktem jest, że drugie tyle się nie przyznaje do choroby hemoroidalnej. Hemoroidy są więc całkowicie powszechne, ale to wstydliwa przypadłość, więc nikt się nie przyznaje, nawet przed znajomymi.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

33 − 27 =