Przyczyny bolesnych miesięczek

Krwawienie miesiączkowe to niewdzięczny, ale zupełnie naturalny proces w życiu niemalże każdej kobiety. Nie jest ani groźne, ani podejrzane, ale i tak potrafi dać się we znaki. Już prawidłowa miesiączka daje się we znaki, przede wszystkim ze względu na niewygodę. Szczególnie kiepsko sytuacja wygląda jednak wtedy, gdy kobieta cierpi na menstruację bolesną, sprawiającą duży dyskomfort fizyczny.

Statystycznie, więcej kobiet doznaje bolesnych miesiączek, niż przechodzi przez nie bezboleśnie. To poważny problem medyczny, ale też społeczny. Ból w czasie okresu utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie w pracy, na uczelni czy w szkole. Często doświadczany dyskomfort staje się wręcz nie do zniesienia i powoduje konieczność łykania dużej ilości środków przeciwbólowych oraz leżenia w łóżku.

Bolesna menstruacja

Sprawiająca ból menstruacja odbija się też na życiu rodzinnym. Kobieta staje się szczególnie rozdrażniona, co w tej sytuacji jest wyjątkowo zrozumiałe. Rykoszetem w takich okolicznościach obrywają mężowie, dzieci czy rodzice. Problem zatem nie może być bagatelizowany. Na szczęście można z nim walczyć i przynajmniej w części złagodzić występujące objawy.

Ból atakuje już przed miesiączką. Kobieta doświadcza dolegliwości w jamie brzusznej nawet kilka dni przed jej wystąpieniem. Ból ten stopniowo rośnie, a w dniu okresu staje się bardzo uciążliwy. W tym czasie z reguły kobieta nie jest w stanie funkcjonować bez środków rozkurczowych i przeciwbólowych. Jest to ból świdrujący i promieniujący, w najbardziej intensywnym momencie sięga ud, pachwin czy piersi. Dolegliwość ma z reguły charakter ciągły, choć w niektórych przypadkach występuje także okresowo - w atakach o różnym stopniu nasilenia.

Objawy miesiączki

Niestety, ból to nie jedyne, co może spotkać wówczas cierpiąca kobietę. Wraz z nim zazwyczaj występują także inne objawy. Pojawiają się wymioty i nudności, niekiedy także biegunki. Kobieta jest osłabiona i narażona na ataki chorób wirusowych czy bakteryjnych. W skrajnych sytuacjach mogą pojawiać się zasłabnięcia i omdlenia. W takich okolicznościach bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza, który ustali sposób postępowania i leczenia.

Bolesne miesiączki mają zazwyczaj charakter chorobowy bądź hormonalny. Niekiedy współwystępują także z innymi schorzeniami - między innymi chorobami tarczycy. Często trudno zlokalizować dokładną przyczynę dolegliwości, co utrudnia leczenie. Gruntowne badania potrafią jednak dać odpowiedź na wiele pytań, a co za tym idzie, pomagają dobrać odpowiednią terapię.

Niektóre kobiety półżartem mówią, że najlepszym sposobem na niebolesną miesiączkę jest brak miesiączki. I tak, na przykład okres ciąży bywa niekiedy miesiącami wytchnienia. Nie rozwiązuje to jednak istoty problemu, nie leczy bowiem przyczyny. Oczywiście, czasem przyczyny tej nie da się wyeliminować - zadaniem wówczas pozostaje jej złagodzenie. Dobra informacja jest taka, że w większości przypadków wystarczające okaże się wtedy stosowanie tradycyjnych środków przeciwbólowych, dostępnych bez recepty.

W pozostałych przypadkach warto poszukać porady u ginekologa. Duża część dolegliwości bierze się z przyczyn hormonalnych. Wspomaganie gospodarki organizmu w tym zakresie może przynieść dobre efekty - hormonalna antykoncepcja łagodzi objawy i pozwala normalnie funkcjonować. Można także działać miejscowo, na przykład przez okłady i masaże.

Nie ma sytuacji bez wyjścia - bolesne miesiączki to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość. Trzeba jednak działać, dzięki skutecznym terapiom niemal każda kobieta jest w stanie pozbyć się problemu.

Ten artykuł przeczytałeś dzięki współpracy serwisu menstruacja.net.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1