Przyczyny i objawy hemoroidów

Nieprzyjemne pieczenie, świeża krew na papierze toaletowym i ból przy siadaniu. To pierwsze objawy wskazujące na to, że możesz mieć hemoroidy. Nie wolno ich lekceważyć, bo w pierwszej fazie choroba jest najłatwiejsza do skutecznego wyleczenia, po którym nie będzie nawrotów.

Małe guzki początkowo powstają bowiem wewnątrz odbytu. Dopiero, gdy choroba się rozwinie, można zaobserwować pojawiania się ich także na zewnątrz. Fazy choroby różnią się od siebie nasileniem objawów, ale już na początku można zwrócić uwagę na niepokojące sygnały.

Pierwszym i najłatwiej dostrzegalnym jest niewielkie krwawienia. Krew można zauważyć na papierze toaletowym i zawsze będzie ona jeszcze przed skrzepnięciem. Towarzyszy temu nieprzyjemne swędzenie w okolicach odbytu, a potem pieczenia. Dolegliwości odczuwalne są przede wszystkim podczas siadania, najczęściej znikają gdy już się usiądzie. Następuje też permanentne poczucie niepełnego wypróżnienia.

Ważne jest też to, aby objawy występowały łącznie – choć niekoniecznie wszystkie. Nie zawsze trzeba bowiem niepokoić się z powodu samego krwawienia. Skóra w najbliższej okolicy odbytu jest cienka i wrażliwa i może zostać podrażniona np. przez zbyt szorstki papier. Możliwe są też odparzenia. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do powstania tzw. szczeliny odbytu. To dość głębokie pęknięcie śluzówki odbytnicy lub jej owrzodzenie. Przekształca się to najczęściej w ostre i bardzo nieprzyjemne zapalenie, objawiające się silnym bólem i krwawieniem, co może kojarzyć się z objawami żylaków odbytu. Do chorób zapalnych skóry w okolicach odbytu zaliczyć też można egzemę okołoodbytniczą.

Grupy ryzyka – komu grożą hemoroidy

Najczęściej zalicza się do niej osoby starsze, które ukończyły 50 rok życia oraz kobiety w ciąży. Według ostrożnych szacunków, na chorobę narażona jest praktycznie połowa społeczeństwa (czytaj więcej: Kto choruje na żylaki odbytu). Najbardziej zagrożone są jednak osoby starsze, któe przez długi czas zmagały się z zaparciami. Hemoroidy występują też w wyniku nieprawidłowej diety, która powinna być bogata przede wszystkim w błonnik oraz witaminy i mikroelementy, głównie występujące w warzywach i owocach. Nie bez znaczenia jest też siedzący tryb życia, który wpływa na zaparcia (zobacz jak sobie radzić z zaparciami).

One thought on “Przyczyny i objawy hemoroidów

  1. obiadek

    Najważniejsze to dużo pić, bo dzięki temu łatwiej się wypróżnić, a to jest podstawa w walce z hemoroidami. Pamiętajcie, że np. coca-cola nie jest dobra, bo wbrew pozorom odwadnia organizm. Im więcej coli wypijesz, tym mniej będziesz miał nawodniony organizm.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 68 = 69