Rodzaje hemoroidów

Hemoroidy rozróżniamy nie tylko z powodu faz choroby. Mogą się one od siebie różnić nawet w przypadku tej samej fazy rozwoju. Charakteryzują się też różnymi objawami.

Hemoroidy występują w olbrzymiej liczbie form oraz rodzajów. Patolodzy, zajmujący się ich leczeniem oraz chorobami odbytu w ogóle, z reguły dzielą je pod względem umiejscowienia w organizmie, a także zaawansowania choroby. Guzki krwawnicze odbytu często bardzo się od siebie różnią. W zależności od postępów choroby hemoroidalnej należy więc zaordynować odpowiednie leczenie. Sposoby terapii różnią się bowiem w zależności od tego jaki typ żylaków odbytu powinna ona zwalczyć.

Pod względem lokalizacji hemoroidy dzieli się na zewnętrzne i wewnętrzne. Konkretnie rozgranicza się je w zależności od tego w jakiej części odbytu znajdują się żylaki odbytu – mogą bowiem być powyżej, albo poniżej tak zwanej kresy grzebieniastej. Gdzie znajduje się kresa grzebieniasta? To linia, która przebiega ok. 2-3 powyżej odbytu. To umowna granica, która wyznacza odcinek, który odpowiada za ból podczas siedzenia. Hemoroidy wewnętrzne znajdują się powyżej kresy, a zewnętrzne poniżej niej.

Z reguły hemoroidy zewnętrzne wiążą się z większym bólem. Czasami jest on tak wielki, że samo siedzenie – nawet na miękkim fotelu – jest nie do zniesienia. Wewnętrzne żylaki odbytu bolą mniej, a czasami nawet wcale. Zdarza się, że o ich istnieniu dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy w kale pojawia się jasnoczerwona krew.

4 thoughts on “Rodzaje hemoroidów

 1. Kasia

  Hemoroidy zewnętrzne są najgorsze, bo są najbardziej bolesne i najtrudniejsze do wyleczenia. Z jednej strony łatwiej posmarować je maścią, ale z drugiej przy każdym kontakcie czy wypróżnieniu znowu są podrażniane i robi się kłopot. Ból jest nie do wytrzymania. Jak miałam hemoroidy to zaczęły się też u mnie zaparcia na tle nerwowym, bo bardzo bałam się wypróżnienia poza domem, gdy nie mogłam skorzystać od razu z prysznica. Koszmar!

  Reply
 2. Mirosław

  Nie do końca. Właśnie hemoroidy zewnętrzne stosunkowo łatwo leczyć, bo można je łatwo posmarować maścią i będzie to na pewno działanie kierowane i trafione. Tymczasem hemoroidy wewnętrzne to już nie taka łatwa sprawa i bez pomocy lekarza może się nie obyć.

  Reply
 3. laki

  Masciami i czopkami sie nie leczy hemoroidow. Tak samo jak tabletka przeciwbolowa nie uleczymy schorzenia. Moim zdaniem powinno sie zakazac stosowania masci i czopkow bo dzialaja doraznie a choroba rozwija sie w tym czasie. Niestey pieniadz jest wazniejszy ;(

  Reply
 4. Urszulq

  Moja proktolog mówiła mi, ze żadna magiczna metoda nie zastąpi higieny. Dokładne mycie się po każdej wizycie w toalecie zapobiega powstawaniu nowych "niespodzianek".

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =