USG doppler – co bada?

Można śmiało napisać, że krew jest swego rodzaju paliwem dla naszego organizmu. Wszystko dlatego, że dociera do każdej znajdującej się tam komórki i wyposaża ją w tlen oraz składniki odżywcze, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Niekiedy jednak ten proces nie przebiega właściwie. W takich właśnie sytuacjach przydatne jest USG dopplera.

USG doppler - co bada?

W czasie badania ocenie poddawanych jest wiele elementów. Są to między innymi tętnice szyjne. USG dopplera rejestruje prędkości przepływu krwi oraz pozwala ustalić miejsca, w których doszło do ewentualnych zmian zmian miażdżycowych. Ponadto zabieg bada tętnice podobojczykowe (od których drożności zależy ukrwienie kończyn górnych) czy nawet w pewnym stopniu serce - sprawdza czy dany pacjent nie ma żadnych wad zastawkowych. Przy pomocy tego zabiegu bada się też inne elementy naszego organizmu. Są to narządy jamy brzusznej, narządy płciowe, nogi oraz guzy. Badanie pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości i postawić odpowiednią diagnozę, która będzie początkiem leczenia.

USG doppler - jakie są wskazania?

Pacjent jest skierowany na USG dopplera w przypadku borykania się między innymi z zaburzeniami krążenia. USG Dopplera wykonuje się również przy objawach neurologicznych, które mogą być jednoznaczne z niedokrwieniem. Zabieg konieczny jest przy podejrzeniu przetok naczyniowych, tętniaka aorty lub tętniaka tętnicy brzusznej. Ponadto jest bardzo często stosowany u osób, które przechodziły różnego rodzaju przeszczepy.

USG doppler - Jak wygląda badanie ?

Badanie usg doppler wygląda bardzo podobne do zwykłego USG jamy brzusznej. W tym wypadku jednak pacjent słyszy specjalny efekt dźwiękowy, którym jest szum krwi przepływającej przez naczynka. Wyróżniamy 4 rodzaje badania doplera. Pierwszym z nich jest badanie o fali ciągłej, które sprawdza zmiany w natężeniu przepływu krwi. Warto wspomnieć również o podwójnym badanie dopplera, kolorowym dopplerze oraz najnowszym badaniu dopplerowskim, które daje najbardziej miarodajne rezultaty.

Jak należy przygotować się do badania?

W przypadku tego zabiegu nie ma żadnych szczególnych wytycznych w stosunku do pacjentów.

Czy USG Dopplera jest bezpieczne?

Trzeba podkreślić, że sam zabieg jest bezbolesny, dlatego osoby, które mają mieć ten zabieg nie powinni się nim w żaden sposób przejmować. Pacjenci zastanawiają się jednak często czy ten zabieg nie powoduje żadnych komplikacji. W zdecydowanej większości przypadków nic takiego nie ma jednak miejsca, a wyniki pozwalają postawić stosowną diagnozę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 + = 21