Jak zapobiegać hemoroidom?

Stara zasada mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Sprawdza się to także w przypadku hemoroidów. Jak więc nie dopuścić, by się pojawiły? Jest na to kilka całkiem prostych sposobów.

Skłonności do hemoroidów nie są warunkowane genetycznie. Tu główne przyczyny to niewłaściwa dieta i brak aktywności ruchowej lub ciąża.

Najczęstszą przyczyną powstawania żylaków odbytu jest brak ruchu. Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna? Mówiąc kolokwialnie: krew powinna krążyć w organizmie. Jeśli dostaje się w okolice analne i zostaje w naczyniach, bez możliwości uwolnienia się, pojawiają się hemoroidy. Na ich powstanie wpływ ma też niskie ciśnienie w ogóle. To wymarzone środowisko do występowania guzków krwawniczych, które nabrzmiewają krwią. Dlatego tak ważny jest ruch, który wpływa na szybsze krążenie i usuwa ewentualne złogi z żył. Ile jednak trzeba się ruszać i jak intensywnie, by nie dopuścić do powstania żylaków odbytu? Specjaliści radzą, by zacząć od spaceru. Powinien być on codzienny i intensywny. Ma trwać minimum pół godziny. Potem warto wprowadzić gimnastykę i ćwiczenia aerobowe.

Zaparcia i hemoroidy

Kolejną z najczęstszych przyczyn występowania hemoroidów, jest zaparcie. Problemy z wypróżnianiem spowodowane są przede wszystkim przez niewłaściwą dietę. Zaburza ona cały rytm wypróżniania się, który u zdrowego człowieka powinien występować z częstotliwością minimum raz dziennie. Dlatego ważne jest wprowadzenie do diety jak największej ilości błonnika oraz płynów, najlepiej niegazowanych. Unikać należy też czekolady i słodyczy w ogóle, ryżu, bananów i produktów mącznych. Niewskazana jest również kawa, herbata oraz alkohol w jakiejkolwiek postaci. Zamiast tego lepiej pić wodę i jeść jak najwięcej produktów pochodzenia roślinnego.

Kluczem jest bowiem dostarczenie do organizmu jak największej ilości błonnika. Występuje on w produktach zbożowych (z pełnych zbóż) oraz roślinach strączkowych. Fasola, groch, soczewica czy bób powinny na stałe zagościć w naszej diecie. Podobnie jak owoce i inne warzywa.

3 thoughts on “Jak zapobiegać hemoroidom?

 1. Biegacz

  I nie mówcie, że moda na bieganie jest durna, bo właśnie dzięki temu wiele chorób w ogóle się nie zdarza. Jest więc pozytyw w tym całym fitnessie, bo przynajmniej ogranicza się takie paskudztwo jak hemoroidy i inne badziewia, które występują u grubasków radośnie wcinających w mcdonaldzie hamburgery i inne big maki.

  Reply
 2. Siwa

  Polecam na każde śniadanie, albo na drugie śniadanie otręby z mlekiem. Zapomnicie co to są zatwardzenia i żadne hemoroidy nigdy się na pewno nie pojawią. Ale pamiętajcie, że to szybko działa 🙂 i szybko będziecie musieli znaleźć łazienkę i czas, żeby z niej skorzystać. Ma to na pewno swoje duże plusy, więc warto, a poza tym płatki są po prostu smaczne.

  Reply
 3. Adaś

  Hemoroidy nie pojawiają się nagle. Jest to efekt wielu miesięcy fatalnej diety i obżerania się rzeczami, których organizm nawet nie potrafi wydalić. Pamiętajcie, że to co wszyscy ostatnio powtarzają: jesteś tym, co jesz - to jest najprawdziwsza prawda, a hemoroidy są tego najlepszym dowodem.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

63 + = 65