Trycholog – sprawdź jak działa leczenie chorób włosów

Trycholog jest specjalistą zajmującym się diagnozą oraz terapią problemów zdrowotnych związanych ze skórą głowy oraz włosami. Nie jest lekarzem, ale jego szeroka wiedza pozwala na holistyczne spojrzenie na konkretny problem pacjenta, który znajduje się pod jego opieką. Trycholog nie tylko diagnozuje choroby, ale wykonuje również proste zabiegi lecznicze. Jeżeli jednak uzna, że schorzenie występujące u pacjenta wymaga leczenia u lekarza medycyny, np. endokrynologa, wraz z diagnozą kieruje go do specjalisty o odpowiedniej specjalizacji. Wypadanie włosów, przyczyny ich osłabienia oraz problemy ze skórą głowy mogą być objawami wielu chorób.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

 • podłoże hormonalne (dot. mężczyzn w średnim wieku, kobiet po okresie menopauzy, urodzeniu dziecka lub ostawieniu pigułek antykoncepcyjnych)
 • choroby tarczycy (niedoczynność tarczycy powoduje, że włosy stają się cienkie oraz suche, nadczynność tarczy może powodować łysienie uogólnione lub plackowate)
 • niedobór witamin
 • zatrucie (np. talem czy rtęcią)
 • silny, długotrwały stres
 • błędy w pielęgnacji włosów oraz skóry głowy

Nadmierne wypadanie włosów to problem, który dotyka nawet 30% populacji. Aby zweryfikować i wyjaśnić przyczyny łysienia konieczne jest badanie włosów w gabinecie trychologicznym.

Trycholog - jak wygląda wizyta w gabinecie?

Jak przygotować się do trychologa? Oznacza to tak naprawdę brak przygotowań. Dlaczego? Wystarczy bowiem, że włosy są czyste, ale pozbawione działania jakichkolwiek kosmetyków do ich stylizacji.

Specjalista przeprowadzi z nami dokładny wywiad o stanie zdrowia, przebytych chorobach, przyjmowanych lekach i suplementach, stosowanych kosmetykach i sposobie pielęgnacji głowy oraz skóry głowy. Istotne jest również to, abyśmy wzięli ze sobą najnowsze wyniki badań laboratoryjnych krwi jeżeli takimi dysponujemy. Ważna jest też szczegółowa informacja o wszelkich wcześniej odbytych konsultacjach lekarskich oraz kosmetycznych. Wypadające włosy to najczęstszy problem, z którym pacjenci udają się do trychologa. Ale warto wiedzieć, że nie jedyny. Powodami zgłoszenia się do gabinetu są również:

 • osłabione włosy
 • łuszczyca
 • krosty na głowie
 • nawracający łupież
 • łamliwość włosów
analiza stanu skóry głowy
Trycholog badająca pacjentkę

Trycholog podczas wizyty przeprowadza zabiegi diagnostyczne takie jak trichogram oraz trichoskopia. Po uzyskaniu wyników wskaże co jest najskuteczniejsze na łysienie, poradzi jak wzmocnić włosy. Może zaproponować nam również lecznicze zabiegi inwazyjne takie jak mezoterapia skóry głowy.

Po postawieniu diagnozy trycholog zaproponuje najskuteczniejsze metody lecznicze. Jedną z nich jest mezoterapia skóry głowy, polegająca na ostrzykiwaniu osoczem bogatopłytkowym bądź substancjami odżywczymi skóry głowy pacjenta. Efekty w postaci odrastających włosów oraz poprawy stanu skóry głowy widoczne są już po odbyciu kilku zabiegów - mówi ekspert trycholog.

Na czym polega trichoskopia oraz trichogram?

Są to dwa badania diagnostyczne, dzięki którym specjalista będzie w stanie wykryć przyczynę problemów z włosami bądź skórą głowy pacjenta. Trichoskopia jest badaniem w 100% nieinwazyjnym, polega bowiem na obejrzeniu skóry głowy przy użyciu dermatoskopu bądź videodermatoskopu. W ramach badania trycholog ocenia łodygi włosów oraz strukturę skóry głowy, a szczególnie ujść mieszków włosowych. Trichogram jest badaniem inwazyjnym i polega na pobraniu włosów z kilku miejsc na skórze głowy pacjenta. Pobrany materiał oglądany jest pod mikroskopem w ponad 200-krotnym powiększeniu. Jest to najpowszechniej stosowana metoda diagnostyczna w Polsce pozwalająca na szczegółową ocenę fazy wzrostu każdego pobranego włosa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 3 =